Niemcy nadal przechowują miliardy marek

Od wprowadzenia euro w Niemczech upłynęło prawie 17 lat, a wciąż pojawiają się w obiegu marki niemieckie. W niektórych sklepach można nimi nadal płacić.

Jak wynika z danych Niemieckiego Banku Federalnego (Deutsche Bundesbank) z końca listopada br. 12,55 mld marek niemieckich nie wróciło do banku. Z tego 5,88 mld w banknotach i 6,67 mld w monetach. Przeliczając to na sztuki chodzi o 166 milionów banknotów i 23 miliardów monet.

Rocznie, jak podaje Bank Federalny, zwracane są banknoty i monety o wartości od 70 do 100 mln marek. Jednak lwią część starej waluty Niemcy wymienili na euro już na początku 2002 r. Bank bez żadnych opłat przyjmuje stare banknoty i monety, nawet te uszkodzone, wymieniając je na euro. Jednak część dawnej waluty przepadła, została zniszczona lub znalazła się w posiadaniu kolekcjonerów, głównie za granicą, gdzie marka niemiecka wciąż pełni funkcję depozytu wartościowego - tłumaczy Johannes Beermann z zarządu banku.

Reklama

Od czasu do czasu pojawiają się także fałszywe banknoty. Jeden z nadawców z Wlk. Brytanii był ogromnie rozczarowany, kiedy okazało się, że w pakiecie przysłanych przez niego banknotów o wartości 20 tys. marek tylko jeden okazał się prawdziwy - pięciomarkówka. Akurat tyle, by pokryć koszty przesyłki.

Pomysłowi handlowcy

Niektórzy handlowcy w Niemczech jak C&A godzą się dobrowolnie na to, by klienci płacili markami. C&A zniosło tę opcję zakupów dwa lata temu, by wprowadzić ją ponownie z początkiem listopada. Jak zapewnił rzecznik przedsiębiorstwa, codziennie do kas sklepów C&A w całych Niemczech wpływa od 15 do 70 tysięcy marek. Reszta wydawana jest klientom w euro.

Nostalgicy mogą raz do roku w maju w miejscowości Gaiberg w Badenii-Wirtembergii płacić w sklepach i restauracjach markami. Zdarza się jednak i tak, że wartość marki nie zawsze zostaje rozpoznana, jak miało to miejsce w Marktoberdorf w bawarskim Allgäu. Młoda kasjerka w supermarkecie odmówiła starszej kobiecie przyjęcia zapłaty pięciomarkówką. Staruszka udała się na policję sądząc, że banknot jest fałszywką. - Przypuszczalnie bardzo młoda ekspedientka nie znała starych banknotów - powiedział rzecznik policji.

dpa/jar, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | euro | wymiana walut | Waluta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »