Niemcy nie spieszą się z wymianą marek. Trzymają w domach miliardy
Choć marka niemiecka przestała być prawnym środkiem płatniczym w 2002 r., wielu Niemców wciąż jest w posiadaniu starych monet i banknotów o wartości miliardów marek. Nasi zachodni sąsiedni trzymają w swoich domach fortunę, jednak jak pokazują dane z zeszłego roku, coraz więcej osób decyduje się na wymienia starą walutę na wprowadzone już ponad dwie dekady temu euro.
Marka niemiecka przestała być prawnym środkiem płatniczym w 2002 r. Okazuje się, że ponad 20 lat po zastąpieniu niemieckiej waluty przez euro, do tej pory nie wymieniono milionów monet i banknotów. Nie można nimi płacić w sklepach, jednak nadal można je wymienić na euro. Zapewne nie brakuje zbieraczy i pasjonatów, którzy trzymają je w swoich domach jako pamiątkę.
Szybkość, z jaką stara waluta jest wymieniana na nową, jest niewielka. Deutsche Welle informuje, że z 162,3 mld marek, które podczas wprowadzenia euro były w obiegu, niemal 7,5 proc. nigdy nie wymieniono. Według danych Bundesbanku, jeszcze pod koniec ubiegłego roku w obiegu było 12,24 mld marek - 5,68 mld w banknotach i 6,56 mld w monetach. Bank wypłaciłby za nie 6,26 mld euro.
Po ponad dwóch dekadach od wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty, nasi zachodni sąsiedzi nadal mają możliwość bezpłatnej wymiany monet lub banknotów w dowolnej wysokości w oddziałach Bundesbanku. Kurs wymiany jest sztywny: 1 euro = 1,95583 DM. Tylko w 2023 r. do Bundesbanku zgłosiło się ponad 90 tys. osób, które wymieniły ponad 53 mln marek na 27 mln euro. Dziennik informuje, że to kwota wyższa niż w roku poprzednim.
Bundesbank zapewnia, że na razie nie ma planów wstrzymania wymiany marek na euro. Podobna sytuacja ma miejsce w Austrii, Estonii czy na Litwie. Jednak w innych państwach czas na wymianę starej waluty był ograniczony. Mowa m.in. o Francji i Grecji.
Jak podkreśla Bundesbank, nie jest zaskoczeniem, że część marek nigdy nie zostanie zgłoszona do wymiany. Na rynku kolekcjonerskim od dawna krąży wiele banknotów i monet, szczególnie okolicznościowych lub bitych ze stopów srebra, które osiągają ceny znacznie wyższe od ich nominałów.