Reklama

Notowania złotego są zależne od rynków bazowych

Notowania złotego oraz rentowności polskich obligacji nadal pozostają zależne przede wszystkim od wydarzeń na rynkach bazowych - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, publikacja raportu o OFE została przez inwestorów na FX i FI przyjęta neutralnie. Do końca tygodnia PLN wyceniany będzie na 4,30-4,37/EUR.

Reklama

- Nadal pozostajemy pod wpływem wydarzeń za granicą. Główną rolę grają oczywiście rynki bazowe. Po słabych danych o PKB w USA euro-dolar dziś spadał i możliwe, że na następnych sesjach będzie ten trend kontynuowany - powiedział PAP Piotr Popławski, diler walutowy z banku BGŻ.

Reklama

- Tracić może także złoty, wydaje się, że będzie stopniowo szedł w górę. Myślę, że do weekendu złoty będzie handlowany w przedziale 4,30-4,37 za euro - dodał.

Departament Handlu USA podał, że PKB USA wzrósł w I kwartale 2013 roku o 1,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w I kwartale 2013 roku o 2,4 proc. Pierwsze wyliczenie Departamentu Handlu USA mówiło o wzroście amerykańskiego PKB o 2,4 proc.

Zdaniem Popławskiego, publikacja raportu o OFE nie miała wpływu na wycenę złotego.

- Euro-złoty dziś miał bardzo niewielką zmienność, jesteśmy blisko poziomu otwarcia. Nieco więcej działo się na parze EUR-USD - dodał.

W środę ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE, dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Jak poinformowało w środę MPiPS, rząd wybierze wariant zmian w OFE po konsultacjach społecznych, które potrwają co najmniej 30 dni.

***

Zdaniem Bartłomieja Wita, dilera SPW z banku Millennium, krajowy rynek długu nadal pozostaje w głównej mierze zależny od wieści z rynków bazowych, w tym z USA.

- Z pewnością najbliższe sesje na naszym rynku układać się będą w ślad za wydarzeniami na rynkach bazowych, w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Możliwe, że jutro i w piątek będziemy mieli dwa kolejne dni umocnienia naszych obligacji. Będzie to zależne od wieści z USA - powiedział PAP Wit.

- Oczywiście, pewien wpływ na rynek będą też miały wydarzenia wokół Rady Polityki Pieniężnej. To może wprowadzić pewną zmienność na rynku w najbliższych dniach - dodał.

Zdaniem Wita, publikacja raportu o OFE oraz rządowe rekomendacje dotyczące przyszłości systemu emerytalnego nie miały wpływu na poziom notowań na rynku obligacji.

- Cała debata i propozycje zostały przez rynek przyjęte neutralnie - powiedział.

- Mieliśmy dziś lekkie wzrosty na rynku, cała krzywa w cenach poszła do góry. Jest to efekt umocnienia się głównych rynków, zyskiwały dzisiaj zarówno papiery niemieckie jak i amerykańskie - dodał.

środa środa wtorek

16.20 9.30 16.00

EUR/PLN 4,3377 4,3242 4,3166

USD/PLN 3,3238 3,3090 3,2948

EUR/USD 1,3035 1,3068 1,3101

OK0715 3,02 3,09 3,03

PS0418 3,67 3,74 3,75

DS1023 4,30 4,38 4,31

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »