Reklama

Nowa moneta kolekcjonerska NBP: "75. rocznica zagłady Romów i Sinti"

24 lipca 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł "75. rocznica zagłady Romów i Sinti". Srebrna moneta o nominale 10 zł upamiętnia wydarzenia z nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku. Na jej rewersie zobaczymy wizerunek ocalałej z zagłady Marianny Paczkowskiej, której rodzina została zamordowana w komorze gazowej.

W marcu 1944 r. została deportowana wraz z rodziną do "Zigeunerlager" w KL Auschwitz II - Birkenau (w rejestrze zapisana jako Paczkowski Marie, numer obozowy 10042).

Jako osoba zdolna do pracy została przeniesiona do KL Ravensbrueck, a stamtąd do podobozu Wolkenburg. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. jej rodzina została zamordowana w komorze gazowej. Na awersie monety został umieszczony napis: Likwidacja "Zigeunerlager" KL Auschwitz - Birkenau 02.08.1944 r. oraz wizerunki drutów kolczastych.

Druga wojna światowa była w dziejach Romów tragicznym okresem, w którym niemieccy naziści i ich sojusznicy dokonali na nich - podobnie jak na Żydach - zbrodni ludobójstwa. Była to próba zagłady całego narodu z przyczyn rasowych.

Reklama

Moneta: "75. rocznica zagłady Romów i Sinti" Nominał: 10 zł Metal: Ag 925/1000 Stempel: lustrzany Średnica: 32,00 mm Masa: 14,14 g Brzeg (bok): gładki Nakład: do 13 000 szt. Projektant monet: Urszula Walerzak Emitent: NBP Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Eksterminacja była realizowana przez III Rzeszę w sposób planowy w latach 1943-1944 zgodnie z dekretem Heinricha Himmlera z grudnia 1942 r. w sprawie "ostatecznego rozwiązania problemu cygańskiego". Zbiorowe egzekucje miały miejsce również wcześniej, co wiązało się z wkraczaniem niemieckich wojsk okupacyjnych na podbite tereny.

Przyjmuje się, że w tym czasie w Europie zamordowano około 500 tysięcy Romów, czyli prawdopodobnie około 50% ich przedwojennej populacji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »