Reklama

Nowa moneta kolekcjonerska NBP: "Wielcy polscy ekonomiści – Leopold Caro"

14 października 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii "Wielcy polscy ekonomiści - Leopold Caro".

Leopold Caro (1864-1939) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego solidaryzmu katolickiego. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie uzyskał stopień doktora praw oraz absolutorium z filozofii. Następnie podjął studia ekonomiczne w Lipsku. Po powrocie do ojczyzny praktykował jako adwokat - początkowo we Lwowie, później zaś przeniósł swoją kancelarię do Krakowa. W1914 r. został zmobilizowany do armii austriackiej, w której służył w czasie I wojny światowej. Po jej zakończeniu zaciągnął się na ochotnika do Wojska Polskiego. Zdemobilizowany w1920 r., osiadł na stałe we Lwowie. Objął katedrę ekonomii społecznej na Politechnice Lwowskiej. Przez krótki czas wykładał także na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W1927 r. został prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W tym samym roku stał się członkiem Komisji Opiniodawczej przy Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów. W1934 r. z inicjatywy kardynała Augusta Hlonda powołano do życia Radę Społeczną przy Prymasie Polski, w której Caro piastował stanowisko wiceprezesa. Zmarł we Lwowie w1939 r.

Reklama

Leopold Caro inspirował się ideami francuskich teoretyków spółdzielczości oraz niemieckiej szkoły historycznej. Ujmował kwestie ekonomiczne w kontekście zasad katolickiej nauki społecznej, głosząc prymat etyki nad całością życia publicznego. Bliska mu była wizja społeczeństwa odzwierciedlająca współzależność ludzi i ich braterstwo. W związku z tym wyznawał światopogląd solidarystyczny, stanowiący przeciwwagę zarówno dla kapitalizmu, jak i komunizmu - prądów propagujących przede wszystkim materialistyczną wizję człowieka. Solidaryzm postrzegał jako wizję porządku społecznego, w którym inicjatywa prywatna - oprócz interesu osobistego - uwzględnia także dobro publiczne. Głosił ideę sprawiedliwości społecznej rozumianej jako wyraz wspólnotowej troski o każdego człowieka. Niebagatelną w tym względzie rolę przypisywał państwu, które winno udzielać wsparcia osobom słabszym i bezbronnym.

Do najważniejszych prac Caro należy zaliczyć następujące dzieła: Zasady nauki ekonomii społecznej, Solidaryzm. Jego zasady, dzieje i zastosowania, Zmierzch kapitalizmu, Problem społeczny w katolickim oświetleniu.

Na awersie monety centralnie umieszczony został stylizowany napis: SOLIDARYZM.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek Leopolda Caro oraz daty jego urodzin i śmierci.

Grzegorz Jeż

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Moneta kolekcjonerska: "Wielcy polscy ekonomiści - Leopold Caro"

Nominał: 10 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Masa: 14,14 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 12 000 szt.
Projektant: Dominika Karpińska-Kopiec
Emitent: NBP
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

Dowiedz się więcej na temat: NBP | moneta kolekcjonerska | Leopold Caro | ekonomista

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »