Nowe banknoty euro już niebawem. Mieszkańcy zdecydują, jak będą wyglądać

Europejski Bank Centralny (EBC) zainaugurował ankietę dotyczącą tego, jak mają wyglądać przyszłe banknoty euro. Mieszkańcy strefy euro mają do wyboru m.in. rzeki, ptaki i kulturę europejską. Najpierw wskażą tematykę, a potem wybiorą wzory sześciu banknotów. Wszystkie wejdą do obiegu nie wcześniej niż w 2026 r.

- Banknoty euro nie znikną. Są widocznym i namacalnym symbolem zjednoczenia i wzajemnego wspierania się europejskich państw, zwłaszcza w czasach kryzysu. Zapotrzebowanie na banknoty wciąż jest silne – podkreślała Christine Lagarde, prezes EBC. Dodała, że bankowi zależy, aby Europejczycy identyfikowali się z projektem banknotów euro, dlatego będą oni odgrywać aktywną rolę w wyborze nowego motywu.

Pierwsze konsultacje do końca sierpnia

Pierwszy etap konsultacji rozpoczął się w poniedziałek. W internetowej ankiecie, która potrwa do 31 sierpnia, poproszono respondentów o wskazanie tematu, który chcieliby zobaczyć na nowym banknocie. Mają do wyboru "Ptaki: wolne, wytrzymałe, inspirujące", "Rzeki: wody życia w Europie", a także bardziej abstrakcyjne zagadnienia - "Przyszłość należy do Ciebie", "Kultura europejska" i "Nasza Europa, my sami". 

Reklama

Podobne pytania, co postawione w ankiecie internetowej, na zlecenie EBC zada reprezentatywnej grupie obywateli strefy euro firma badawcza. Po podliczeniu głosów - tych z sieci i tych zebranych przez firmę - w przyszłym roku zostanie ogłoszone, które motywy wygrały. 

W 2024 r. konkurs na projekt

W 2024 roku rozpocznie się drugi etap - konkurs na projekt banknotu. Ponownie Europejczycy zostaną poproszeni o wybranie swoich ulubionych opcji, które wystąpią w sześciu nominałach. Ostateczną decyzję w sprawie przyszłego wzoru oraz terminu produkcji i emisji nowych banknotów EBC ogłosi w 2026 r.

W udzielonym wywiadzie Lagarde przyznała, że może sobie wyobrazić nowe banknoty z "wielkimi, prawdziwymi Europejczykami" - Leonardem da Vinci, mistrzem renesansu czy francuską polityk Simone Veil, przewodniczącą pierwszego Parlamentu Europejskiego. Urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego wyrazili nadzieję, że dzięki zaangażowaniu opinii publicznej młodsi Europejczycy poczują się bardziej związani ze wspólną walutą.

Wygląd, ale też bezpieczeństwo

Regularna aktualizacja banknotów ma nie tylko związek z ich wyglądem. Jest też konieczna ze względu na fałszerstwa. EBC uzasadnił, że chce być o krok przed fałszerzami "w świecie, w którym technologie reprodukcji szybko ewoluują" - czytamy w oświadczeniu banku. 

Jego autorzy przyznali, że nowe banknoty będą zaawansowane technologicznie. - Dzięki temu będą zapobiegać fałszerstwom i ograniczać wpływ na środowisko - poinformował Fabio Panetta, członek zarządu EBC. W 2021 r. wycofano z obiegu prawie 350 tys. fałszywych banknotów, głównie o nominale 20 i 50 euro. 

AFP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: euro | nowe banknoty | strefa euro | ankieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »