Nowe banknoty NBP
Narodowy Bank Polski wprowadził dzisiaj do powszechnego obiegu banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso to najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na banknotach w swoich portfelach już od dzisiaj.
Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji są widoczne. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie został zmodernizowany.
- Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiać do obiegu od dzisiaj w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Wszystkie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym - mówi prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Banknoty o najniższych nominałach są wycofywane z użycia średnio po około 18 miesiącach, a banknoty o wyższych nominałach - po kilku latach.
Aby przygotować wszystkich uczestników obrotu gotówkowego na tę zmianę, od stycznia 2014 roku NBP - we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych - przeprowadził ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem "Bezpieczne Pieniądze", dotyczącą nowych zabezpieczeń polskich banknotów. W ramach akcji udostępniona została m.in. bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne "NBP Safe" prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP.
- - - - - -
Do obiegu trafiły nowe banknoty, które Narodowy Bank Polski zamówił w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Zmieniły się wszystkie nominały poza 200 zł. Nowe banknoty mają zapewnić większe bezpieczeństwo użytkownikom i utrudnić życie fałszerzom. To pierwsza zmiana od 19 lat.
Obowiązujące dziś na rynku nominały mają jeszcze podpis byłej prezes NBP Hanny Gronkiewicz-Waltz - na nowych znajdzie się podpis obecnego prezesa banku Marka Belki. Modernizacja objęła nominały 10, 20, 50 i 100 złotych. Wykorzystywane dziś banknoty mają wystarczające zabezpieczenia przed fałszerstwami, jednak NBP postanowiło zareagować na zmieniające się technologie.
- Banki centralne prowadzą działania wyprzedzające i my również takie działania podjęliśmy. Od ostatnich zmian projektowych - przypomnę, że obecna seria banknotów została wprowadzona do obiegu w 1995 roku - nastąpił też postęp technologiczny w dziedzinie sortowania banknotów przez duże maszyny liczące. Musieliśmy więc wprowadzić szereg udogodnień, by ten proces odbywał się sprawniej - komentuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Barbara Jaroszek, zastępca dyrektora w Departamencie Emisyjno-Skarbcowym Narodowego Banku Polskiego.
Dodaje, że koszty nowych banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami są niższe od dotychczasowych, a wizerunek na banknotach nie uległ zmianie. Natomiast użytkownicy już na pierwszy rzut oka zobaczą różnicę pomiędzy banknotami dotychczasowymi i banknotami zmodernizowanymi.
- Na wszystkich banknotach zostało odkryte tzw. pole bieli, niezadrukowane pole po lewej stronie, tam, gdzie dziś widzimy oznaczenie nominału. Dzięki temu lepiej widać znak wodny umieszczony po lewej stronie - tłumaczy Barbara Jaroszek.
Dyrektor informuje, że do istniejących znaków wodnych dodano symbol nominału, a zmianie uległ też druk recto-verso - obustronny nadruk w prawym górnym rogu wszystkich banknotów. Jest bardziej czytelny. Zmienił się też wizerunek korony w owalu. Pewne zmiany wystąpiły w poszczególnych nominałach.
- Na 10- i 20-złotowych banknotach na odwrotnej stronie pojawił się opalizujący pas w kolorze odpowiadającym nominałowi. Natomiast na banknocie 50-złotowym mamy w innym kolorze wydrukowaną królewską literę "K" - wyjaśnia przedstawicielka NBP.
Jaroszek dodaje, że zmianie uległ także banknot 100-złotowy, z którego znikła złota rozeta na lewo od władcy, a po prawej stronie zmienił się całkowicie wizerunek dotychczasowej rozety, która uzyskała kolor złoty przechodzący do zielonego.
Zmiany wyglądu banknotów to nic nowego.
- To operacja standardowa, techniczna, podejmowana przez różne banki centralne. W ostatnim czasie Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot 5 euro. W tym roku trafi do obiegu zmodernizowany banknot 10 euro. Warto też przypomnieć, że na przykład amerykański bank centralny pod koniec zeszłego roku wprowadził zmodernizowany banknot 100-dolarowy - informuje Przemysław Kuk z Biura Prasowego Narodowego Banku Polskiego.
Dodaje, że zmiany projektów i wyglądu przeprowadza się co kilka do kilkunastu lat, np. w związku z pojawieniem się nowych technologii czy z rosnącą aktywnością fałszerzy.
- To wyścig z fałszerzami, który trwa w każdym kraju - uważa Przemysław Kuk.
W Polsce nowe banknoty ostatnio wprowadzono na rynek w 1995 roku i były to banknoty spełniające najwyższe światowe wymogi pod względem zabezpieczeń. Najnowsza modernizacja znów wprowadzi polskie banknoty na najwyższą światową półkę z zabezpieczeniami, których nie powstydzą się najważniejsze waluty świata.
- Proces wymiany banknotów potrwa kilka lat, gdyż Narodowy Bank Polski będzie wprowadzać zmodernizowane banknoty na miejsce jedynie banknotów zniszczonych lub zabrudzonych. A żywotność banknotu zależy od nominału i waha się od 1,5 roku do dwóch lat w przypadku niskich nominałów do pięciu, czy nawet więcej lat w przypadku banknotów o wyższych nominałach - 50 i 100 złotych - przypomina Przemysław Kuk.
Newseria
- - - - - -
Seria banknotów "Władcy polscy" autorstwa Andrzeja Heidricha, którą posługujemy się teraz, została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. Po raz pierwszy od 19 lat NBP przeprowadził techniczną operację zmiany zabezpieczeń banknotów tej serii. Takie działania banki centralne przeprowadzają cyklicznie - średnio co osiem lat. W 2013 r. roku Europejski Bank Centralny zmodernizował banknot euro. Nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania - siedem lat oraz Słowacja i Estonia - trzy i cztery lata przed wstąpieniem do strefy euro.
- Wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski. Postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymaga jednak przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat - mówi Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.
Marek Belka zaprezentował nowe banknoty
Źródło: TVN CNBC/x-news
Banknot o nominale 10 złotych zdobi portret księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawiono dwie rozety inspirowane wzorem z posadzki katedry gnieźnieńskiej, z prawej - roślinny motyw spotykany na romańskich naczyniach liturgicznych.
Na odwrotnej stronie umieszczono srebrny denar z wizerunkiem kopuły kaplicy lub wyobrażeniem korony z krzyżykiem. Po obu stronach denara znajdują się stylizowane kolumny romańskie z opactwa benedyktynów w Tyńcu.
Na banknocie o nominale 20 złotych widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. Z jego lewej strony znajduje się portal romański, zaś z prawej korona młodego dębu z Drzwi Gnieźnieńskich ze sceny wystawienia zwłok św. Wojciecha.
Stronę odwrotną zdobi srebrny denar Bolesława I Chrobrego z sylwetką ptaka i napisem PRINCES POLONIE. Z lewej strony umieszczono wizerunek rotundy św. Mikołaja w Cieszynie, a z prawej - lwa rozpiętego na wici roślinnej z obramowania Drzwi Gnieźnieńskich.
Banknot o nominale 50 złotych zdobi portret króla Kazimierza III Wielkiego. Z jego prawej strony widnieje ukoronowana litera "K" z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu, a w tle ornament gotycki.
Odwrotną stronę zdobi Orzeł Biały z pieczęci króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko - insygnia królewskie. W tle widnieje panorama Krakowa i Kazimierza z drzeworytu Hartmanna Schedla, podróżnika niemieckiego z końca XV wieku.
Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.
Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.