Papież apeluje o uregulowanie rynków finansowych
Papież Franciszek zaapelował o uregulowanie rynków finansowych na świecie tak, by służyły ludziom. Spekulacje finansowe uznał za niebezpieczne i nie do przyjęcia. Papież mówi o tym w nagraniu z prezentacją intencji modlitw na maj. Niech finanse będą narzędziami służby, służenia ludziom i troski o wspólny ich dom.
W rozpowszechnionym przez Watykan wideo Światowej Sieci Modlitwy papież powiedział: - Podczas gdy realna gospodarka - ta, która tworzy pracę - jest w kryzysie, a tyle ludzi jest bezrobotnych, rynki finansowe nie były nigdy wcześniej tak przerośnięte, jak są teraz.
- Jakże daleko świat wielkich finansów jest od życia większości osób. Finanse, jeśli nie są uregulowane, stają się czystą spekulacją podsycaną przez politykę monetarną - oświadczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że taka sytuacja jest "nie do zniesienia i niebezpieczna".
"Aby nie dopuścić do tego, by ubodzy znów ponosili konsekwencje tego, należy w sposób surowy uregulować przepisami spekulację finansową; spekulację - chcę podkreślić to sformułowanie" - zaznaczył papież.
Następnie wezwał: "Niech finanse będą narzędziem służby, by służyły osobom i troszczyły się o wspólny dom".
- Mamy jeszcze czas na to, by wprowadzić proces globalnych zmian i wcielić w życie gospodarkę inną, bardziej sprawiedliwą, włączającą, zrównoważoną, która nie zostawi z tyłu nikogo.
Zróbmy to. I módlmy się o to, by odpowiedzialni za finanse współpracowali z rządami na rzecz uregulowania rynków finansowych i ochrony zagrożonych obywateli - zaapelował Franciszek.
Franciszek podkreśla, że światu potrzebna nowa "narracja ekonomiczna", która podejmie drogę zrównoważonego rozwoju i przywróci w społeczeństwie miejsce ubogim oraz wykluczonym.
Zdaniem papieża, rynki są napędzane przez niektóre polityki monetarne. (red. banków centralnych).
Przypomnijmy, że papież Franciszek od lat reformuje finanse Watykanu.
Obecnie, wyżsi rangą przełożeni instytucji watykańskich muszą co dwa lata deklarować, że są wolni od śledztw, wyroków skazujących za terroryzm, pranie pieniędzy lub unikanie płacenia podatków.
Nie mogą oni korzystać z rajów podatkowych, inwestować w firmy działające sprzecznie z nauką Kościoła, a żaden z pracowników nie może otrzymywania prezentów o wartości powyżej 40 euro.
Reformę watykańskich finansów, w tym banku - Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) - zapoczątkował papież Benedykt XVI, a jej kontynuacji podjął się obecny papież.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze