Po monety znowu do kolejki?
Zarząd NBP przyjął nową politykę emisji i sprzedaży monet kolekcjonerskich. NBP chce, by monety kolekcjonerskie znów były poszukiwane i wartościowe. Niebawem przestanie sprzedawać numizmaty starsze niż dwa lata - informuje "Gazeta Wyborcza".
Od marca ma wrócić stare: będzie określona cena monet, oddziały zajmą się ich sprzedażą. Oprócz tego będzie działał też sklep internetowy, ale nie będzie robił aukcji.
Chcąc ożywić rynek kolekcjonerski i sprawić, by monety stały się gwarantowaną lokatą kapitału, bank postanowił, że te, które nie znajdą nabywców przez dwa lata, zostaną przetopione. Monety, które będą się cieszyć najmniejszą popularnością, mają szansę stać się numizmatycznym rarytasem.
Zarząd NBP przyjął nową politykę emisji i sprzedaży monet kolekcjonerskich, by ukrócić kolejki NBP przeszedł z systemu kolejkowego na system aukcji internetowych co bardzo szybko popsuło ten rynek.
Ważne:
Ustalanie ceny emisyjnej monet i banknotów kolekcjonerskich przez NBP, wprowadzenie dwuletniego okresu sprzedaży wartości kolekcjonerskich oraz ściślejsza współpraca z dystrybutorami - to najważniejsze zmiany jakie wprowadza NBP od marca 2014 roku. Zmianie ulegnie także nominał i charakterystyka popularnych monet okolicznościowych, a także częstotliwość ich emisji.
Zarząd NBP przyjął nową politykę emisji i sprzedaży wartości kolekcjonerskich. Jej opracowanie poprzedziła analiza rynku kolekcjonerskiego, rozmowy z klientami, dystrybutorami, a także ze środowiskiem numizmatycznym oraz innymi bankami centralnymi. Tematy monet i banknotów będą promowały postawy obywatelskie, ważne wydarzenia, czy zagadnienia społeczne. Staranny dobór tematów, w połączeniu z wysokimi walorami artystycznymi i edukacją dot. numizmatów, ma na celu poszerzyć krąg kolekcjonerów.
Kolejki po okolicznościowe monety NBP na Euro!
- Część zmian w polityce emisyjnej już zaczęliśmy wprowadzać. NBP ograniczył nakłady emitowanych monet, powrócił do konkursów na ich projekty, uprościł komunikację z klientami oraz rozpoczął numizmatyczną działalność edukacyjną - mówi Barbara Jaroszek, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego.
Od marca NBP powróci do ustalania tzw. ceny emisyjnej, za którą będzie można nabyć monety i banknoty kolekcjonerskie w oddziałach okręgowych i sklepie internetowym banku. Utrzymany zostanie algorytm redukcji na wypadek popytu przewyższającego nakład oraz obowiązek przedkładania gwarancji bankowych przez dystrybutorów. Wprowadzane rozwiązania będą ponadto - m.in. poprzez umowy ramowe i zamówienia roczne - wspierać stałych partnerów NBP.
Kolejki po banknot kolekcjonerski NBP
Bank planuje także do końca 2014 roku zaprzestanie sprzedaży emisji starszych niż 24 miesiące. Ta zasada zostanie także wprowadzona dla nowych emisji monet i banknotów kolekcjonerskich - po upływie 24 miesięcy od daty emisji nie będą one oferowane przez NBP do sprzedaży, chociaż oczywiście będą nadal dostępne na rynku wtórnym w sklepach numizmatycznych i u dystrybutorów hurtowych.
Zmianie ulegną także zasady emisji monet okolicznościowych. Od maja 2014 roku NBP rozpocznie emisję 5-złotówek z okolicznościowym wizerunkiem w tzw. standardzie obiegowym (masa i rozmiar identyczne z obecnymi monetami 5 zł). Ich emisje będą miały miejsce zazwyczaj dwa razy w roku. Zastąpią one emitowane dotychczas monety okolicznościowe o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold. Koncepcję serii 5-złotówek o nazwie "Odkryj Polskę" zaprojektują młodzi ludzie, których NBP chce zachęcić do kolekcjonowania monet.
Zdaniem numizmatyka
Przypomnijmy jak NBP skutecznie zniszczył rynek monet kolekcjonerskich w Polsce, zwiększając nakład moenty np z sokołem z 84 tys do 107 tys. czyniąc tą monetę prawie obiegową. Ku przestrodze nowo inwestujących, pragnę przypomnieć że już raz NBP miało "wpadkę" i wypuściło banknot kolekcjonerski, którego nakład wynosi ponad 1,3 mln. Teraz zalega on szuflady w oddziałach NBP.
Dla przestrogi