Pozytywny sentyment może wspierać złotego

Zdaniem dilerów w przyszłym tygodniu rynki będą pozostawać pod wpływem sentymentu na świecie, który poprawił się, mimo początkowo negatywnych reakcji po posiedzeniu EBC i po dobrych danych z rynku pracy USA. Utrzymanie się na rynkach pozytywnych nastrojów może doprowadzić do dalszego umocnienia złotego, a także wspierać polskie obligacje, które w piątek osiągnęły rekordowo niskie rentowności.

- W przyszłym tygodniu rynki walutowe będą przyglądać się gospodarce na świecie. Czekają nas ciekawe dane z Niemiec. Na pierwszym planie wciąż znajdować się będzie sytuacja w Hiszpanii. Na sentyment mogą mieć wpływ wypowiedzi decydentów europejskich dotyczące wdrażania zmian, które pozwoliłyby funduszom ESM i EFSF na interwencje rynkowe. Jeśli dojdzie do jakiegoś porozumienia możemy mieć umocnienie złotego - powiedział Adrian Żylak, diler walutowy z Banku Polskiej Spółdzielczości.

We wtorek w Niemczech zostanie podana informacja o zamówieniach w przemyśle w czerwcu 2012 roku, a w środę o bilansie handlowym oraz produkcji przemysłowej za czerwiec w tym kraju.

Reklama

- Dane z amerykańskiego rynku pracy były bardzo dobre, mimo nieco wyższego bezrobocia. W efekcie widzieliśmy umacnianie się eurodolara, a za nim EUR/PLN. Dobry odczyt nie oddala jednak tak bardzo decyzji o QE3, ponieważ analitycy zauważają, że gospodarka amerykańska rozwija się poniżej potencjału - dodał.

Stopa bezrobocia w USA w lipcu 2012 roku wyniosła 8,3 proc., wobec 8,2 proc. w czerwcu. Liczba miejsc pracy w lipcu w sektorach pozarolniczych wzrosła o 163 tys., podczas gdy w czerwcu wzrosła o 64 tys., po korekcie. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w lipcu o 172 tys., podczas gdy w czerwcu wzrosła o 73 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 8,2 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 100 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 110 tys.

Dług zyskiwał w piątek dzięki dobrym nastrojom na rynkach

Zdaniem Bartłomieja Wita, dilera SPW z ING Banku Śląskiego, utrzymanie się na rynkach dobrego sentymentu może wspierać polskie obligacje, które w piątek osiągnęły rekordowo niskie rentowności.

- W najbliższych dniach nie ma żadnych ważnych lokalnych danych, pierwsza będzie publikacja o inflacji 14 sierpnia. Do tego czasu będziemy patrzeć na kurs złotego. Jest duża szansa, ze jeśli sentyment na świecie będzie wciąż dobry, może to dalej wspierać polski dług - powiedział Bartłomiej Wit.

- W piątek na rynku panował bardzo pozytywny sentyment. Widać, że mimo pierwszych negatywnych reakcji inwestorów po posiedzeniu EBC, rynki uspokoiły się. Polskie obligacje złamały po raz kolejny w tym roku najmocniejsze dotychczas poziomy i ciągle jest na nie duży popyt - dodał.

We wtorek, 14 sierpnia GUS opublikuje dane o inflacji w lipcu.

         piątek  piątek  czwartek
          16.30   10.00     16.20
EUR/PLN  4,0638  4,1053    4,1080
USD/PLN  3,2932  3,3652    3,3655
EUR/USD  1,2338  1,2195    1,2203
OK0714     4,05    4,11      4,14
PS0417     4,27    4,35      4,40
DS1021     4,73    4,81      4,85
PAP
Dowiedz się więcej na temat: pozytywne | złoty | waluty | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »