PWPW podwoiła wartość eksportu w 2018 r.
W 2018 r. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podwoiła wartość eksportu w porównaniu z 2017 r. - podała w tym tygodniu w komunikacie PWPW. Dodano, że po raz pierwszy wartość jej kontraktów z państwami Ameryki Południowej i Środkowej była wyższa niż z krajami europejskimi.
"Większość kontraktów PWPW jest tajna. Mogę jednak powiedzieć, że w 2018 roku PWPW podwoiła wartość swojego eksportu w porównaniu do 2017 roku. Największe nowe kontrakty PWPW pozyskała w drugiej połowie 2018 roku w Ameryce Południowej i Środkowej, która jest strategicznym kierunkiem ekspansji międzynarodowej PWPW" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Janusz Kowalski, członek zarządu PWPW odpowiedzialny za eksport.
W 2018 roku PWPW zrealizowała np. "kontrakty banknotowe" dla Hondurasu, Paragwaju i Dominikany - wskazano. "W sierpniu PWPW podpisała z Banco de Guatemala największą od sześciu lat umowę na produkcję banknotów o nominałach 5 i 10 quetzali.
Wyprodukowała również 170 mln sztuk banknotów dla Hondurasu oraz 55 mln sztuk banknotów dla Dominikany" - wyliczono. PWPW zapewniła południowoamerykańskim klientom kompleksową usługę: od produkcji podłoża papierniczego we własnej papierni przez druk i konfekcjonowanie po dostawę.
"Pod względem jakości oraz innowacyjności rozwiązań możemy konkurować z wiodącymi firmami z obszaru security printing. Od kilku lat działania PWPW w tym zakresie są skoncentrowane na krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Możemy już śmiało powiedzieć, że PWPW zbudowała na tamtejszych rynkach silną markę" - wskazał, cytowany w komunikacie, prezes PWPW Maciej Biernat.
Od ponad 10 lat na rynkach Ameryki Południowej i Środkowej PWPW cieszy się renomą i uznaniem jako stabilny, wiarygodny i rzetelny producent oraz dostawca produktów kluczowych dla funkcjonowania oraz bezpieczeństwa każdego państwa.
Drugim co do wielkości regionem, w którym PWPW prowadziła działalność eksportową, jest - jak wskazano - Europa. Głównymi odbiorcami były Litwa, Turcja, Francja i Portugalia.
Jak zaznaczył Kowalski PWPW podpisała np. wieloletnią umowę na dostawy elektronicznych paszportów i e-dowodów dla Islandii. "Rozszerzamy także sprzedaż tachografów cyfrowych: w 2018 roku pozyskaliśmy nowe zamówienia dla Gruzji i Cypru, a kontynuowaliśmy współpracę w tym zakresie z Armenią i Azerbejdżanem" - wskazał prezes Wytwórni.
Według PWPW perspektywicznymi dla niej rynkami są też Afryka i Azja. PWPW zrealizowała już w tym regionie pierwsze kontrakty, takie jak np. produkcja banknotu kolekcjonerskiego dla Dżibuti w Afryce.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych - nadzorowana przez ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - pełni kluczową funkcję w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Produkuje druki zabezpieczone, takie jak banknoty, paszporty, wizy, znaczki, banderole akcyzowe, a także tachografy cyfrowe, karty ID oraz systemy IT służące do obsługi dokumentów identyfikacyjnych.