Rosyjskie banki zakręcają kurek z kredytami. Zatwierdzają co 20. wniosek

Banki Federacji Rosyjskiej zaczęły masowo odmawiać Rosjanom udzielania kredytów konsumenckich. W styczniu instytucje finansowe zatwierdziły jedynie 5 proc. wniosków o kredyty konsumenckie, prawie 5 razy mniej (22 proc.) niż w analogicznym okresie 2024 r. - informuje The Moscow Times powołując się na portal Izwiestia.

Przedstawiciele największych banków potwierdzili portalowi Izwiestia informację o niskim poziomie zatwierdzonych wniosków o kredyty konsumenckie. W styczniu tego roku łączna wartość udzielonych w Rosji pożyczek - wliczając kredyty hipoteczne, gotówkowe i samochodowe - wyniosła 441 miliardów rubli - informuje Frank RG, firma konsultingowa specjalizująca się w analizach sektora bankowego. “To minimalny wynik od kwietnia 2022 r.” - czytamy w komunikacie Frank RG. 

Spowolnienie trwa od 2024 r.

Zdaniem ekspertów, rynek kredytów detalicznych ulega spowolnieniu od 2024 r. z powodu twardej polityki Banku Centralnego. Chodzi przede wszystkim o podniesienie stopy bazowej do rekordowych 21 proc. Przeszkodą ma być też zaostrzenie ograniczeń ilościowych w udzielaniu kredytów pożyczkobiorcom wysokiego ryzyka. 

Reklama

„Z jednej strony spada liczba wniosków o pożyczkę, gdyż rosnące stopy procentowe zmuszają obywateli do odmowy zaciągania pożyczek niezabezpieczonych. Zaś z drugiej strony znacząco spada poziom akceptacji wniosków pożyczkowych” – wskazuje cytowany przez The Moscow Times dyrektor ds. marketingu Narodowego Biura Historii Kredytowych Aleksiej Wołkow.

Przeczytaj: Plan Tuska winduje indeksy. Warszawska giełda zareagowała euforią

Ponieważ - zgodnie z prognozami - wysokie stopy procentowe utrzymają się przez długi czas, banki zaostrzają politykę kredytową i uzyskują oczekiwane zyski przy niższym poziomie ryzyka. “W obliczu spowolnienia akcji kredytowej dla osób fizycznych, instytucje finansowe zwiększyły liczbę depozytów w banku centralnym i inwestycji w papiery wartościowe o wyższej stopie zwrotu” - wyjaśnia Ivan Ukleyin, starszy dyrektor ds. ratingów bankowych w rosyjskiej, najstarszej agencji ratingowej - Expert RA. 

Ratunek w szarej strefie

Analitycy rynku finansowego uważają, że jeśli główna stopa procentowa utrzyma się na obecnym poziomie (21 proc.), sytuacja na rynku kredytów konsumenckich nie ulegnie zmianie. Ostrzegają, że wysoki odsetek odrzuconych wniosków może pobudzić popyt na pożyczki w szarej strefie - od kredytodawców żądających wyższych stóp zwrotu od oficjalnych banków. I przypominają, że Bank Centralny nie ma narzędzi, które pozwoliłyby mu na całkowitą eliminację sektora szarej strefy.

Już teraz tak się dzieje. Ze względu na malejące szanse uzyskania pożyczki w banku, Rosjanie coraz częściej zwracają się o pomoc do instytucji mikrofinansowych. “Oferowane przez nie mikrokredyty są oprocentowane średnio na 0,8 proc. dziennie lub 292 proc. w skali roku” - informuje The Moscow Times. Według Scoring Bureau oceniającego ryzyko kredytowe, w grudniu 2024 r. udział mikropożyczek w ogólnej liczbie udzielonych pożyczek wzrósł do rekordowych 70 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | bank | Pożyczka | wnioski | odmowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »