Reklama

RPP: Stopy procentowe bez zmian

Bank centralny w środowym komunikacie podał, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej;
stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej; 
stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej;
stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

Na piątek 5 lutego, na godz. 14.00 zaplanowano konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego w formie transmisji internetowej.

Według styczniowych wypowiedzi prezesa Glapińskiego, w związku z oczekiwanym ożywieniem gospodarczym bazowym scenariuszem jest stabilizacja stóp proc. do 2022 r.

Glapiński wskazywał jednocześnie, że I kw. 2021 r. nie można wykluczyć obniżki stóp proc., choć poprzeczka dla takiego ruchu zawieszona jest dość wysoko (radykalne pogorszenie koniunktury, III fala pandemii, ryzyko spadku inflacji poniżej celu). W negatywnym scenariuszu możliwe jest cięcie stóp proc. nawet do ujemnego poziomu. Według Glapińskiego, marcowa projekcja inflacji umożliwi lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej.

Na posiedzeniach wiosną 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb, w krokach po 50, 50 i 40 pb, do poziomu 0,10 proc. 

Reklama

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej 3 lutego 2021 r.

NBP będzie nadal prowadzić operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferować kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

Wraz ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19 oraz ponownym zaostrzeniem restrykcji epidemicznych w IV kw. 2020 r. osłabło ożywienie globalnej koniunktury. Według wstępnych danych, w strefie euro nastąpił spadek PKB w tym okresie. W styczniu br. -wobec ryzyka kolejnej fali zachorowań - część krajów europejskich przedłużyła lub zaostrzyła istniejące restrykcje epidemiczne. W efekcie, w sektorze usług trwa dekoniunktura, przy nadal relatywnie lepszej sytuacji w przemyśle. Inflacja w gospodarce światowej pozostaje niska. Główne banki centralne utrzymują niskie stopy procentowe oraz prowadzą skup aktywów.

Wzrost obaw o brak możliwości szybkiego zahamowania pandemii mimo rozpoczęcia procesu szczepień oddziaływał negatywnie na nastroje na międzynarodowych rynkach finansowych w ostatnim okresie. Równocześnie oczekiwania co do dodatkowej stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych wspierały wyceny na rynkach finansowych. Od początku roku wzrosły ceny części surowców na rynkach światowych, w tym ropy naftowej.

W Polsce, wzrost liczby zakażeń COVID-19 oraz zaostrzenie restrykcji epidemicznych jakie nastąpiły w IV kw. ub. r. oddziaływały negatywnie na aktywność gospodarczą w tym okresie, w szczególności w części sektora usług. W grudniu nastąpił wzrost dynamiki produkcji budowano-montażowej oraz przemysłowej, w tym w sektorach eksportowych. Aktualne szacunki, uwzględniające wstępny szacunek PKB w 2020 r., wskazują, że w IV kw. nastąpił ponowny spadek PKB, choć skala obniżenia aktywności gospodarczej była istotnie mniejsza niż w II kw. Do obniżenia aktywności przyczyniło się w szczególności obniżenie konsumpcji oraz niższe niż rok wcześniej inwestycje. Dane z rynku pracy za grudzień wskazują na nadal niższy niż rok wcześniej poziom przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, przy wzroście rocznej dynamiki przeciętnych wynagrodzeń w tym sektorze. Jednocześnie inflacja na koniec 2020 r. obniżyła się do 2,4% r/r. Można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, przy czym skala ożywienia będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji. Dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą pozostaje głównym źródłem niepewności co do kształtowania się krajowej koniunktury.

Pozytywnie na koniunkturę będą oddziaływać działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP. Wzrost aktywności może być natomiast ograniczany przez podwyższoną niepewność oraz słabsze niż przed pandemią nastroje podmiotów gospodarczych, które będą skutkować istotnym obniżeniem dynamiki inwestycji. Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP.

NBP będzie nadal prowadzić operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej. W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

Polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarczeReklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »