Rynki finansowe w fatalnych nastrojach, w przyszłym tyg. małe szanse poprawy

Rynki finansowe znajdują się w fatalnych nastrojach, w przyszłym tygodniu zaś są małe szanse, aby sytuacja uległa zmianie. Jedynie złoty może odrobić część strat, na długu słaby sentyment utrzyma się - oceniają dilerzy.

- Dzisiaj złoty osłabił się lekko, dwa razy testowany był poziom 4,11 za euro, to wynika ze słabego sentymentu na świecie, tracą także waluty regionu, spadają giełdy. Nie jest to wywołane sytuacją w USA, coraz bardziej inwestorzy niepokoją się o bańkę spekulacyjną w Chinach, to wpływa na wzrost awersji do ryzyka - powiedział PAP Sylwester Brzeczkowski, diler walutowy z RBS.

- Sentyment zdecydowanie popsuł się, jednak w przyszłym tygodniu jest odreagowanie, możliwe, że zobaczymy pewne odbicie zarówno na giełdach, jak i złotym - dodał.

Rynkowi długu także udziela się negatywny sentyment, przyszły tydzień może przynieść dalszy wzrost awersji do ryzyka. - Widać, że dzisiaj obligacje są sprzedawane, na to składa się relatywnie słaby złoty powyżej 4,10 za euro, sentyment jest kiepski na wszystkich rynkach - powiedział PAP Błażej Wajszczuk, diler obligacji z Fortis Banku. - Najlepiej trzymają się 2-letnie obligacje - dodał. - Patrząc na obecne wykresy i analizę techniczną wszystko wskazuje, że przyszły tydzień nie przyniesie poprawy - podkreśla diler. Jego zdaniem, nastroje dodatkowo psuje plan Obamy. - Jednocześnie jest także spora przestrzeń do realizacji zysków ze względu na mocną pierwszą połowę stycznia - uważa Wajszczuk.

Prezydent USA Barack Obama przedstawił w czwartek propozycje restrykcji dla działalności wielkich banków, które mają nie dopuścić do dalszej konsolidacji sektora finansowego i zapobiec podejmowaniu przez banki ryzykownych operacji, grożących ponownym kryzysem.

Według planu, wielkie banki komercyjne obsługujące klientów nie mogłyby inwestować w fundusze hedgingowe i miałyby ograniczone możliwości dokonywania transakcji swoimi aktywami.

Druga propozycja zmierza do ograniczenia nadmiernego rozrostu poszczególnych banków przez rewizję zasady, że ubezpieczone depozyty jednego banku nie mogą przekraczać 10 procent sumy wszystkich depozytów bankowych w USA. Według rządowego planu, limit ten dotyczyłby teraz nie tylko depozytów, lecz wszystkich aktywów danego banku.

      piątek   piątek  czwartek  
      16.05    8.55   16.40 
EUR/PLN   4,1032    4,0728   4,0644 
USD/PLN   2,9079    2,8772   2,8899 
EUR/USD   1,4103    1,4151   1,4060
OK0712    5,00    5,03    5,01  
PS0415    5,63    5,63    5,60 
DS1019    6,10    6,07    6,08 

Sprawdź bieżące notowania walut na naszych stronach

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: diler | rynki finansowe | złoty | rynek finansowy | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »