Sam Bankman-Fried korumpował Chińczyków? Były szef FTX z kolejnymi zarzutami

Założyciel upadłej giełdy kryptowalut Samuel Bankman-Fried usłyszał kolejne poważne zarzuty. Amerykańscy prokuratorzy oskarżyli go o korumpowanie chińskich urzędników kryptowalutą o wartości 40 mln dolarów, w zamian za co Bankman-Fried miał odzyskać dostęp do miliarda dolarów znajdujących się na chińskich kontach kryptowalutowych.

Najnowszy akt oskarżenia jest trzecim, z którym Bankman-Fried jest skonfrontowany od czasu upadku w listopadzie zeszłego rokustworzonej przez niego giełdy kryptowalut.

Bankman-Fried usłyszał kolejny akt oskarżenia

W akcie oskarżenia zarzuca mu się, że w 2021 r. zatwierdził przekupienie jednego lub więcej chińskich urzędników państwowych za pomocą co najmniej 40 milionów dolarów w krypto walucie, aby odzyskać dostęp do kont, które chińskie ścigania zamroziły w ramach trwającego dochodzenia w sprawie firmy Alameda Research, która prowadziła interesy z jego firmą inwestycyjną - podał dziennik "WSJ".

Zgodnie z aktem oskarżenia konta prowadzone na dwóch największych chińskich giełdach krypto walutowych, zawierały ponad 1 miliard dolarów w kryptowalucie. Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried polecił pracownikom Alameddy zapłacić łapówkę po miesiącach nieudanych prób odzyskania kontroli nad kontami.

Majątek Bankmana-Frieda był szacowany na 16 mld dolarów

Przed ogłoszoną w listopadzie ubiegłego roku upadłością FTX było jedną z największych giełd kryptowalut na świecie, zaś majątek Bankmana-Frieda był szacowany na 16 mld dolarów. Firma i jej właściciel intensywnie działały na forum publicznym, angażując do reklam największe gwiazdy sportu i kultury (w reklamach występowały m.in. gwiazdy NBA Stephen Curry, Shaquille O'Neal, legenda futbolu amerykańskiego Tom Brady, zaś nazwą firmy nazwano arenę zespołu NBA Miami Heat), lobbując za "rozsądnymi" regulacjami kryptowalut w Kongresie i promując tzw. efektywny altruizm, filantropię nastawioną na uzyskanie maksymalnych efektów.

Reklama

Bankman-Fried był jednym z największych donatorów kampanii wyborczych Demokratów, podczas gdy współkierujący FTX Ryan Salame wpłacał na kampanię Republikanów.

Chińczycy nie komentują najnowszych doniesień

Sąd federalny w Nowym Jorku zgodził się w grudniu ubiegłego roku na zwolnienie go z aresztu za kaucją w wysokości 250 milionów dolarów.

Rzecznik biura prokuratora dla południowego dystryktu Nowego Jorku, który prowadzi sprawę, odmówił komentarza dla WSJ. Przedstawiciel chińskiej ambasady w Waszyngtonie również nie odpowiedział na prośbę o komentarz, podobnie jak rzecznik Bankmana-Frieda.

Zobacz także:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kryptowaluty | Sam Bankman Fried | FTX | rynek kryptowalut
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »