Reklama

Słabość złota po minutkach Fed

W ciągu ostatnich kilku dni na rynkach metali szlachetnych dominuje strona podażowa. Notowania złota jeszcze w ubiegłym tygodniu próbowały przebić w górę tegoroczne maksimum z końca stycznia, jednak okolice 1360 USD/oz. okazały się zbyt silną barierą dla byków i zamiast wyznaczenia nowych szczytów, ceny złota osunęły się w dół, spadając poniżej 1330 USD/oz. Analogiczne ruchy spadkowe można było obserwować na cenach pozostałych szlachetnych kruszców, aczkolwiek zakres spadków był różny.

Reklama

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Reklama

Zniżce cen złota definitywnie sprzyja umocnienie amerykańskiego dolara, które jest kwestią właśnie ostatnich kilku dni. Amerykańska waluta, po gwałtownej przecenie sprzed tygodnia, zaczęła równie dynamicznie odrabiać straty, a negatywna korelacja cen złota i wartości USD sprawia, że wywołało to presję spadkową na wykresie metalu. Wczoraj US Dollar Index zanotował już trzecią wyraźnie wzrostową sesję z rzędu, docierając w okolice 90 pkt.

Podczas środowej sesji najważniejszym (i wyczekiwanym od jakiegoś czasu) wydarzeniem dotyczącym USD i pośrednio złota, była publikacja minutes ze styczniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Dokument ten pokazał, że większość przedstawicieli Fed ma nadal bardzo pozytywne nastawienie dotyczące kondycji amerykańskiej gospodarki: oczekują oni silnego rynku pracy, stabilnego wzrostu gospodarczego oraz przekroczenia przez inflację 2-procentowego progu. Co za tym idzie, nie zmieniają oni swoich planów dotyczących podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. To oznacza, że nadal oczekiwane są trzy podwyżki, po 25 punktów bazowych, w 2018 roku. Pierwsza z nich oczekiwana jest już w marcu.

Powyższe wnioski z minutes Fed sprzyjały silnemu dolarowi, a tym samym słabości złota. Nie zmienia to faktu, że nie były one żadną niespodzianką, ponieważ właśnie takiego nastawienia amerykańskich władz monetarnych spodziewali się inwestorzy. To oznacza, że być może, po kilku spadkowych sesjach, na wykresie złota będzie można obserwować wyhamowanie zniżek albo nawet ich delikatną korektę.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI,

Dowiedz się więcej na temat: słabość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »