Środa na FX i FI spokojna, wszyscy czekają na Fed

Rynki czekają na wieczorną decyzję i komunikat po posiedzeniu FOMC w USA. Z tego względu środa powinna być spokojnym dniem zarówno jeśli chodzi o wycenę złotego, jak i obligacji. Ewentualnej reakcji na rozstrzygnięcia związanej z polityką monetarną w USA można spodziewać się w czwartek.

Rynki czekają na wieczorną decyzję i komunikat po posiedzeniu FOMC w USA. Z tego względu środa powinna być spokojnym dniem zarówno jeśli chodzi o wycenę złotego, jak i obligacji. Ewentualnej reakcji na rozstrzygnięcia związanej z polityką monetarną w USA można spodziewać się w czwartek.

W środę o 19.00 zostanie ogłoszona decyzja po dwudniowym posiedzeniu FOMC. Konsensus rynkowy zakłada, że polityka monetarna pozostanie bez zmian i utrzymany zostanie miesięczny skup aktywów na poziomie 85 mld USD. Inwestorzy oczekują, że komunikat po posiedzeniu będzie zawierał informacje na temat przyszłości programu luzowania ilościowego w USA.

"Prawdopodobnie czeka nas bardzo spokojny dzień na rynku walutowym, wypełniony oczekiwaniem na komunikat po dzisiejszym posiedzeniu FED, a to nastąpi już po zamknięciu rynku w Warszawie. Wczoraj złoty nieznacznie tracił w ciągu dnia i ta przecena była skorelowana z korektą na rynku długu. Jednak skala strat nie była zbyt duża i jej charakter wskazuje na korektę wynikającą z realizacji zysków, a nie na odwrócenie trendu" - napisał w porannym raporcie Janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ BANK Polska.

Reklama

"Złoty będzie wrażliwy na komunikat FED. Jeżeli FED zasygnalizuje możliwość przesunięcia początku ograniczenia programu QE na II połowę 2014 roku, to złoty będzie zyskiwać. Pozostawienie kwestii QE otwartej skłoni inwestorów do dalszej realizacji zysków i osłabienia złotego" - dodał.

W opinii ekonomistów z Pekao SA rynki mogą poddać się krótkotrwałej korekcie po posiedzeniu FOMC.

"W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów skupiona będzie na kończącym się po południu posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku Fed. Powszechnie oczekuje się, iż polityka skupu aktywów zostanie pozostawiona bez zmian (85 mld USD miesięcznie), a komunikat będzie miał łagodny wydźwięk. Obawiamy się jednak, iż po spodziewanych rozstrzygnięciach rynki poddadzą się krótkotrwałej korekcie. Dolar od trzech dni odrabia straty wobec koszyka walut. W relacji do euro umocnił się do najwyższego poziomu od tygodnia (1,3730) z opcją pogłębienia ruchu w stronę 1,3650" - napisali w porannym raporcie.

"Jeśli posiedzenie Fed zakończy się zgodnie z oczekiwaniami, złoty powinien konsolidować się w pobliżu aktualnych wycen. Nie można jednak całkowicie wykluczyć kilkudniowego osłabienia, gdyby EUR-USD ruszył mocniej w dół" - dodali.

Reakcja SPW na FED dopiero w czwartek

Ekonomiści z Pekao SA wskazują, że inwestorzy mogą reagować na decyzję Fed dopiero w czwartek, choć w okresie przedświątecznym aktywność inwestorów nie powinna być duża.

"Rentowności długoterminowych obligacji pozostają w okolicy 10- tygodniowego minimum. Inwestorzy mogą reagować na decyzję Fed dopiero jutro, choć nie spodziewamy się dużej aktywności inwestorów w okresie przedświątecznym. Kluczowe dla kierunku zmian na krzywej będą tendencje na rynkach bazowych" - napisali w raporcie ekonomiści z Pekao SA.

Ekonomiści z Banku Pocztowego zaznaczają, że w środę, w oczekiwaniu na Fed, ceny i rentowności polskich papierów nie powinny ulegać większym zmianom.

"Inwestorzy na rynkach długu trwać dziś będą w oczekiwaniu na wieczorny komunikat Fedu. Aktywność i płynność będzie najprawdopodobniej w związku z tym ograniczona, w Polsce również. W takich okolicznościach ceny polskich SPW i rentowności nie powinny ulegać większym zmianom" - napisali w porannym raporcie.

          środa  wtorek  wtorek
           9.10   15.50    9.15
EUR/PLN  4,1866  4,1878  4,1880
USD/PLN  3,0473  3,0320  3,0390
EUR/USD  1,3739  1,3809  1,3784
OK0116     2,98    2,97    2,96
PS0718     3,43    3,44    3,39
DS1023     4,11    4,11    4,10
PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty | Środa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »