Reklama

Stopy procentowe nie wzrosną przez 12 miesięcy

Członek RPP E.Łon powiedział, że treść opublikowanej ostatnio projekcji inflacji oraz PKB zwiększa szanse na utrzymanie stóp procentowych NBP bez zmian przez okres co najmniej 12 miesięcy.

E.Łon podkreślił, że Rada powinna bacznie analizować zachowanie kursu złotego, by móc przeciwdziałać zagrożeniom mogącym się pojawić w przypadku znacznego ryzyka dalszego umocnienia kursu złotego wobec euro.

Z tego też powodu wskazane będzie baczne obserwowanie polityki EBC. Członek RPP postuluje, by obok projekcji inflacji i PKB NBP publikował także projekcję stopy bezrobocia. W jego opinii zasadne jest także prowadzenie przez NBP badań nad niestandardowymi instrumentami polityki pieniężnej, mimo że obecnie nie ma potrzeby, aby je stosować.

Reklama

Wcześniej J.Kropiwnicki z RPP wskazał że stopy procentowe w Polsce powinny pozostać na obecnym poziomie przez co najmniej 12 najbliższych miesięcy, gdyż ryzyko przekroczenia celu przez inflację jest niewielkie.

Po opublikowaniu listopadowej projekcji NBP członkowie RPP utwierdzili się na swoich dotychczasowych stanowiskach. Jastrzębie: Ł.Hardt oraz E.Gatnar opowiedzieli się za zaostrzeniem polityki pieniężnej już 1kw18, zaś centryści G.Ancyparowicz i J.Kropiwnicki wsparli pogląd A.Glapińskiego, że stopy procentowej powinny pozostać niezmienione co najmniej do końca 2018. Spodziewamy się, że konsensus ten zacznie się w najbliższych miesiącach załamywać wobec narastania presji płacowej i do pierwszej podwyżki stóp dojdzie w 4kw18.

Modyfikacja poglądów J.Kropiwnickiego (wcześniej sygnalizował, że stopy powinny pozostać bez zmian do połowy 2018 r.) wpisuje się w analogiczne złagodzenie nastawienia ze strony G.Ancyparowicz i pokazuje, że budowanie większości, która opowie się za podwyżką stóp procentowych będzie najprawdopodobniej powolne i obfitujące w wiele zwrotów. Stąd w dalszym ciągu realne szanse na zacieśnienie polityki pieniężnej w Polsce dostrzegamy dopiero pod koniec 2018 r.

źródło DM PKO BP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »