Świat zobaczy w poniedziałek nowe 10 euro

Liczba fałszywych banknotów euro wycofanych z obiegu wzrosła w drugiej połowie ubiegłego roku o 11, 4 proc. do 353 tys. sztuk - podał w poniedziałek Europejski Bank Centralny.

To najwyższa liczba wykrytych fałszywek od drugiej połowy 2010 r., gdy z obiegu zostało wycofanych 364 tys. sztuk. "Na tle przeszło 15 mld autentycznych banknotów będących w obiegu, to bardzo niewielka ilość" - uspokaja jednak EBC.

Ponad trzy czwarte wszystkich falsyfikatów stanowią banknoty 20 i 50 euro. W drugim półroczu 2013 r. wzrosła liczba podrobionych banknotów 10 euro, lecz na ten nominał przypada jedynie 6,3 proc. wszystkich falsyfikatów. Większość fałszywych banknotów (98 proc.) wykryto w krajach strefy euro. Jedynie ok. 1,5 proc. znaleziono w państwach członkowskich UE spoza tej strefy, a 0,5 proc. w innych krajach.

Reklama

Europejski Bank Centralny zaprezentował w poniedziałek nowy banknot 10 euro z serii "Europa". Nowe banknoty mają lepsze zabezpieczenia i większą wytrzymałość, co zdaniem EBC ma gwarantować optymalną ochronę przed fałszowaniem.

To już drugi nominał z tej serii po nowej pięcioeurówce, która weszła do obiegu 2 maja 2013 r. Pozostałe nominały będą wprowadzane sukcesywnie w następnych latach.

Nowe zabezpieczenia na banknotach z serii "Europa" wyczuwalne są dotykiem. Gdy bierzemy w palce nowy banknot, na przedniej stronie, na obu brzegach czujemy pod opuszkami narysowane skośnie od brzegu wypukłe kreski. Cyfry nominału są także wypukłe. Podobnie jak na "starym" banknocie 10 euro wypukłym drukiem odbity został główny motyw banknotu - portal romańskiej katedry.

Łatwe do sprawdzenia

Podobnie jak w serii pierwszej, autentyczność banknotów euro z serii "Europa" można skontrolować za pomocą prostego testu - należy je sprawdzić DOTYKIEM, POD ŚWIATŁO i POD KĄTEM. Nie potrzeba do tego żadnych przyrządów. Łatwo można rozpoznać nowe elementy w przedstawionych poniżej zabezpieczeniach.

Sprawdź dotykiem

Faktura papieru: W dotyku banknot jest sztywny i szeleszczący. Wypukły nadruk: Wyczuwalny jest główny motyw, napisy i duże oznaczenie nominału. Nowość: Na nowym banknocie przy lewym i prawym brzegu wyczuwa się rząd krótkich wypukłych kresek.

Sprawdź pod światło

Znak wodny: Przy oglądaniu banknotu pod światło pojawia się rozmyty obraz przedstawiający oznaczenie nominału i okno. Nowość: Znak wodny z portretem. Widać twarz Europy. Nitka zabezpieczająca: Przy oglądaniu banknotu pod światło ukazuje się nitka zabezpieczająca, która wygląda jak ciemna linia. Widać na niej oznaczenie nominału, wypisane na biało drobnym drukiem. Nowość: Na nitce zabezpieczającej pojawia się symbol €.

Sprawdź pod kątem

Hologram: Przy oglądaniu banknotu pod kątem na srebrnym pasku po prawej stronie ukazuje się oznaczenie nominału i symbol €. Nowość: Hologram z portretem. Widać twarz Europy i okno. Nowość: Szmaragdowa liczba. Przy oglądaniu banknotu pod kątem połyskliwe oznaczenie nominału w lewym dolnym rogu daje efekt przesuwającego się pionowo światła, a jego kolor przechodzi ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Europejski Bank Centralny (EBC) | bank centralny | świat | banknot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »