Tydzień konsolidacji złotego w przedziale 4,16-4,20/euro

W bieżącym tygodniu ruchy na złotym będą dość niewielkie i należy oczekiwać, że złoty będzie konsolidował się w przedziale 4,16-4,20 za euro - uważają ekonomiści. Ich zdaniem porozumienie ws. Grecji nie wpłynęło ani na rynek walutowy ani długu, gdyż w obu przypadkach inwestorzy wcześniej już zdyskontowali tę informację. Na rynku długu w tym tygodniu ruch może być wzmożony, aczkolwiek brak jest jednego czynnika, który będzie sterował rynkiem.

Zdaniem dilera walutowego z BRE Banku Andrzeja Bowtruczuka, pomyślny finał negocjacji ws. kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji był dla rynku FX neutralny.

- Dziś na rynku działo się niewiele, mieliśmy wyjątkowo stabilną sesję dla złotego. Rynki już wcześniej wyceniły porozumienie Grecji z Troiką, więc można powiedzieć, że to porozumienie od kilku tygodniu jest już w cenach. Co najwyżej można stwierdzić, że porozumienie podtrzymało pozytywny nastrój - powiedział Bowtruczuk.

We wtorek rano ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili drugi pakiet pomocy dla Grecji w wysokości 130 mld EUR. W ramach tej pomocy 30 mld euro to gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o niższej wartości.

Reklama

Według Bowtruczuka, w ciągu całego tygodnia notowania złotego będą stabilne, a złoty będzie handlowany w przedziale 4,16-4,20 za euro.

- Myślę, że należy oczekiwać stabilizacji notowań złotego w przedziale 4,16-4,20/EUR. Nie widzę żadnych danych makro czy informacji, które mogłyby zachwiać rynkiem. Dobry sentyment na rynkach powinien trwać do weekendu - dodał.

W tym tygodniu ruch na rynku długu znaczący

Zdaniem Bartłomieja Wita, dilera SPW z banku ING, zamknięcie negocjacji ws. pomocy dla Grecji może chwilowo uspokoić rynek, jednak nadal ruch na rynku powinien być wzmożony.

- Brak jest wprawdzie jednego czynnika, który będzie w najbliższych dniach kierował rynkiem, ale nie powiedziałbym, że ten tydzień może być dla rynku obligacji spokojny. Na pewno istotny będzie sentyment światowy, inwestorzy będą także spoglądać na Portugalię, jak tam będzie się rozwijać sytuacja, bo pewne obawy, że powtórzy się grecki scenariusz wciąż są obecne - powiedział Wit.

- Z doniesień lokalnych, istotne będą ewentualne kolejne wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej oraz dane o sprzedaży detalicznej. Ten odczyt musiałby jednak znacząco odbiegać od konsensusu, aby rynek długu zareagował - dodał.

GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w styczniu w czwartek, 23 lutego o godz. 10.00. Rynek spodziewa się, że w ujęciu rocznym sprzedaż wzrosła o 12,5 proc., zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 22,5 proc.

W ocenie Wita, porozumienie wypracowane między Grecją a Troiką było dla rynku długu, podobnie jak walutowego, neutralne.

- Rynek już wcześniej zdyskontował tę informację. Od rana mieliśmy lekkie osłabienie rynku, między innymi w skutek spadków na giełdach, gdzie oglądamy nieznaczną korektę. Także na rynku długu dzisiaj inwestorzy realizowali zyski - dodał Wit.

         wtorek  wtorek  poniedz.
          16.05    9.30     16.00
EUR/PLN  4,1862  4,1730    4,1712
USD/PLN  3,1651  3,1505    3,1451
EUR/USD  1,3227  1,3250    1,3258
OK0114     4,63    4,60      4,61
PS1016     4,98    4,96      4,96
DS1021     5,53    5,52      5,50
PAP
Dowiedz się więcej na temat: 'Ruch' | złoty | "Ruch"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »