Reklama

'Wait-and-sea', czyli Rada na wakacjach

Analitycy oczekują, że podwyżki stóp procentowych NBP rozpoczną się w II połowie 2016 r. w odpowiedzi na powrót inflacji CPI powyżej dolnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu. RPP w najmniejszym stopniu nie wycofała się ze zdecydowanej deklaracji z marca br., że cykl łagodzenia polityki pieniężnej został zakończony.

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie (1,50% dla stopy referencyjnej). W komunikacie zwrócono uwagę, że dynamika wzrostu PKB w 1q2015 (prognoza PKO: 3,5% r/r) będzie zapewne wyższa niż w 4q2014 (3,3% r/r). W obliczu końca obecnej kadencji RPP na początku 2016 r. nie należy oczekiwać, aby obecna Rada wprowadziła jakąkolwiek formę forward guidance.

Reklama

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie (1,50% dla stopy referencyjnej). W komunikacie nie nastąpiły istotne zmiany w porównaniu z wersją sprzed miesiąca. Zwrócono uwagę na to, że dynamika wzrostu PKB w 1q2015 (prognoza PKO: 3,5% r/r) będzie zapewne wyższa niż w poprzednim kwartale (3,3% r/r).

Nie zmieniła się istotnie ocena otoczenia zewnętrznego polskiej gospodarki. Wprawdzie pojawiła się uwaga o niskim wzroście PKB w USA w 1q2015 (wstępny odczyt: 0,2% k/k saar, po wczorajszych danych o bilansie handlowym możliwe, że finalnie okaże się on ujemny), ale w kontekście oczekiwań jego poprawy. Z drugiej strony, sformułowanie o utrzymującej się niskiej aktywności w strefie euro zaczyna się wydawać nadmiernie ostrożne - ostatnie dane sugerują, że wzrost PKB w strefie euro w 2015 r. może przekroczyć 1,5%.

RPP w najmniejszym stopniu nie wycofała się ze zdecydowanej deklaracji z marca br., że cykl łagodzenia polityki pieniężnej został zakończony. Nie jest to zaskakujące biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie pojawiły się kolejne sygnały przyspieszenia wzrostu PKB i poprawy sytuacji na rynku pracy oraz nastąpiło odbicie cen ropy (obecnie już 40% powyżej styczniowych minimów) i inflacji CPI, a także zahamowanie aprecjacji złotego. Scenariusze, w których możliwe byłoby wznowienie obniżek stóp procentowych, stały się mniej prawdopodobne.

Prezes NBP, M.Belka, stwierdził na konferencji prasowej, że z uwagi na koniec kadencji RPP na początku 2016 r. i brak pewności co do rozwoju sytuacji makroekonomicznej nie można oczekiwać, by obecna Rada wprowadziła przed swoim rozwiązaniem jakąkolwiek formę forward guidance. Nadal oczekujemy, że podwyżki stóp procentowych NBP rozpoczną się w II połowie 2016 r. w odpowiedzi na powrót inflacji CPI powyżej dolnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu.

Dowiedz się więcej na temat: R. | 2016 | 2016 r. | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »