Wakacyjne waluty: Turecka lira
Turecka gospodarka w czwartym kwartale 2018 r. weszła w recesję. W bieżącym roku można spodziewać się, że tureckie PKB praktycznie nie wzrośnie, a jego tempo będzie bliskie zera. TRY jest nadal bardzo wrażliwy, także z perspektywy politycznej. Kolejnym czynnikiem mogącym osłabić kurs TRY na początku drugiego kwartału br. są wyniki lokalnych wyborów w Turcji, które w dużych miastach wygrała opozycja.
Turystyka pozostanie jednak bardzo ważnym sektorem dla gospodarki kraju i tutaj nie powinno dojść do stagnacji. Rozwój rynku turystycznego powinien postępować. Wiele wskazuje, że także kurs tureckiej waluty będzie dla Polskich urlopowiczów raczej korzystny.
Jeśli chodzi o turecką lirę (TRY), to w czwartym kwartale 2018 r. odrobiła ona większość strat po spadkach z sierpnia ub.r. Pierwszy kwartał roku 2019 był dla niej dość spokojny.
Wysoką zmienność TRY można było zaobserwować dopiero pod koniec marca br. i była ona spowodowana nagłym spadkiem tureckich rezerw walutowych.
Turecki bank centralny (TCMB) utrzymuje referencyjną, jednotygodniową stopę repo na bardzo wysokim poziomie 24%, gdyż inflacja w kraju jest nadal bardzo duża (na poziomie prawie 20% r/r). Spodziewam się jednak, że TCMB zacznie obniżać stopy procentowe w drugim kwartale 2019 r., ponieważ ich cięcia osłabiają kurs liry.
TRY jest nadal bardzo wrażliwy, także z perspektywy politycznej. Kolejnym czynnikiem mogącym osłabić kurs TRY na początku drugiego kwartału br. są wyniki lokalnych wyborów w Turcji, które w dużych miastach wygrała opozycja.
Dodatkowo, może też dojść do eskalacji napięcia w stosunkach Turcji ze Stanami Zjednoczonymi. Jednym z punktów zapalnych może być chociażby sprawa dostaw rosyjskiej broni przeciwlotniczej S-400. TRY jest też bardzo wrażliwa na rozwój na rynkach wschodzących (emerging markets).
Jeśli nastroje na nich pogorszą się w drugim kwartale br., to można oczekiwać również deprecjacji TRY.
Podsumowując, spodziewam się, że tego lata przeważą negatywne czynniki dla tureckiej waluty i dlatego oczekuję stopniowej deprecjacji TRY wobec EUR i PLN zarówno w drugim, jak i trzecim kwartale 2019 r. Kurs liry wobec złotego powinien oscylować w tych miesiącach odpowiednio wokół poziomu 0,65 PLN/TRY i 0,62 PLN/TRY.
Miroslav Novák, główny analityk AKCENTY:
AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem. AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut.