Wkrótce do obiegu trafi banknot o nominale 500 złotych

Do obiegu trafi wkrótce nowy banknot - o nominale 500 złotych. Znajduje się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Dzięki temu zostaje zachowana chronologiczna ciągłość serii "Władcy polscy" będącej obecnie w obiegu. Producentem nowego banknotu, podobnie jak wszystkich poprzednich z tej serii, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Jak wyjaśnia IAR doradca zarządu do spraw szkoleń i ekspertyz PWPW Aleksandra Grynkiewicz, na ten banknot trzeba będzie przygotować portfel większych rozmiarów, gdyż jest większy niż pozostałe nominały. Posiada cały system zabezpieczeń i jest na bardzo wysokim poziomie technologicznym, chociażby z racji swojej wartości.

Menedżer do spraw banknotów, Jerzy Dziemidowicz mówi IAR, że nowy banknot szatą graficzną zbliżony jest do tego o nominale 200 złotych. Ma domykać serię "Władcy Polscy", więc nawiązuje do pozostałych banknotów. Założenie było takie, by te banknoty stanowiły całą serię estetycznie i graficznie zbliżoną do siebie. - Z całą pewnością jest natomiast najlepiej zabezpieczony z całej serii - zaznaczył rozmówca IAR. Wyjaśnił też, że banknoty polskie zabezpieczane są bardzo starannie, ale w różny sposób. Nieco inny jest poziom zabezpieczeń na tych o nominale 10 i 20 złotych - zbliżony do siebie, zbliżony na banknotach 50 i 100 złotych i zbliżony na banknotach 200 i 500 złotych. Te dwa ostatnie różnią się od pozostałych serii przede wszystkim nitką okienkową, zabezpieczeniem dla niewidomych i zabezpieczeniem farbą zmienną optycznie. Taka farba jest też na banknotach 50 i 100 złotych, natomiast na 200 i 500 jest to wyższej generacji zabezpieczenie.

Reklama

Seria banknotów "Władcy polscy" zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. W ramach tej serii na banknotach znaleźli się do tej pory polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów, w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary.

Pobierz darmowy program PIT 2016

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: banknot | banknot 500 złotych | 500 zł | Narodowy Bank Polski (NBP)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »