Reklama

Wprowadzono nowy banknot o nominale 50 funtów

W środę trafił do obiegu nowy banknot o najwyższym w Wielkiej Brytanii nominale 50 funtów (ok. 250 zł, 60 euro); pierwszy, na którym oprócz wizerunku Elżbiety II, figurują dwie inne podobizny: pionierów rewolucji przemysłowej: Matthew Boultona i Jamesa Watta.

Matthew Boulton (1728-1809) i James Watt (1736-1819) upowszechnili zastosowanie maszyn parowych w przemyśle. Pierwszy z nich był przedsiębiorcą, drugi inżynierem. Obaj prowadzili fabrykę Soho w Birmingham, będącą swego czasu największym zakładem produkcyjnym w świecie. Produkowano tam m.in. zabawki i świeczniki, wybijano również bilon na użytek innych państw.

Sprawdź bieżące notowania pary funt/złoty na stronach Biznes INTERIA.PL

W zamyśle autorów projektu banknotu ten wybór ma przypominać, że każda firma potrzebuje zarówno talentu przedsiębiorcy posiadającego wizję jej komercyjnego rozwoju i gotowego wziąć na siebie ryzyko, jak i talentu technicznego zdolnego przełożyć nowatorskie idee na techniczny produkt.

Reklama

Bank Anglii wprowadził nowe zabezpieczenia, umożliwiające rozróżnienie egzemplarza prawdziwego od falsyfikatu i utrudniające fałszowanie. Obraz przesuwa się w różne strony, w zależności od kąta, pod którym banknot trzyma się w ręku.

W obiegu jest 210 mln pięćdziesięciofuntówek, co daje łączną wartość 10,5 mld funtów. Najbardziej rozpowszechnionym banknotem jest teraz dwudziestofuntówka, której w obiegu jest 1,55 mld sztuk, na łączną sumę 31 mld funtów.

Nowe 50 funtów będzie przez pewien czas dostępne obok starego, na którym figuruje sir John Houblon - pierwszy prezes Banku Anglii. Stare banknoty będą stopniowo wycofywane. Banknot 50-funtowy po raz pierwszy wprowadzono do obiegu w 1725 r. Od tego czasu jego projekt zasadniczo się nie zmienił.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »