Zapowiada się spokojna sesja na FX

W obliczu braku publikacji ważnych danych gospodarczych w kraju, jak i na świecie, w piątek zapowiada się spokojna sesja na rynku walutowym.

"Piątkowa sesja pozbawiona jest publikacji ważnych danych gospodarczych zarówno w kraju, jak i na świecie. Przed weekendem zapowiada się zatem spokojna sesja" - napisała w porannym raporcie Joanna Bachert z Biura Strategii Rynkowych PKO BP.

Również zdaniem ekonomistów z banku Millennium brak istotnych publikacji powinien w piątek "podziałać stabilizująco na kurs EUR/PLN, który porusza się wokół poziomu 4,21".

W opinii Moniki Kurtek, głównego ekonomisty Banku Pocztowego, kurs EUR-PLN zakończy prawdopodobnie tydzień w okolicach 4,21-4,22. Jej zdaniem w piątek, w obliczu braku istotnych z punktu widzenia rynków finansowych publikacji, w centrum uwagi znaleźć się natomiast mogą wystąpienia m.in. przedstawicieli EBC.

Reklama

"Ich wypowiedzi dotyczące polityki monetarnej w strefie euro mogą wpływać na parę EUR-USD i inne aktywa" - napisała w porannym raporcie Kurtek.

Ekonomiści z Banku Pekao napisali w porannym raporcie, że obligacje skarbowe pozostają silne pod wpływem pozytywnych tendencji na rynkach bazowych, udanej aukcji zamiany oraz serii "gołębich" wypowiedzi członków RPP, w tym Marka Belki.

"Mimo wzrostu oczekiwań na obniżkę stóp procentowych w Polsce złoty jest silniejszy w porannym handlu. EUR-PLN kieruje się w stronę 55-sesyjnej średniej kroczącej (4,2030) i prawdopodobnie w tej okolicy zatrzyma się na dłużej" - napisali.

Prezes NBP Marek Belka ocenił w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla The Wall Street Journal, że Rada Polityki Pieniężnej powinna prowadzić politykę zmierzającą do wypełnienia celu inflacyjnego. Jego zdaniem wciąż jest przestrzeń do cięcia stóp procentowych.

W czwartkowej rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z RPP oceniła, że RPP nie może dopuścić do tego, aby utrwalił się trend deflacyjny, ponieważ walka z deflacją jest bardzo ciężka. Dodała, że Rada musi się także zastanowić nad tym, co zostawi "w spadku" kolejnej RPP, aby Rada następnej kadencji miała bardziej komfortową sytuację.

Natomiast w opublikowanym w piątek wywiadzie dla PAP Jerzy Osiatyński z RPP ocenił, że nadal jest przestrzeń do obniżek stóp procentowych, ponieważ inflacja w horyzoncie dostępnych prognoz kształtuje się znacznie poniżej celu NBP 2,5 proc., zaś zgodnie z Ustawą o NBP, w przypadku braku zagrożeń inflacyjnych, zadaniem NBP jest zaś wspieranie polityki gospodarczej rządu, jak długo nie ogranicza to podstawowego zadania NBP, jakim jest utrzymywanie stabilnego poziomu cen.

piątek czwartek czwartek
9.00 16.05 8.50
EUR/PLN 4,2119 4,2140 4,2155
USD/PLN 3,3581 3,3626 3,3620
EUR/USD 1,2542 1,2532 1,2537
OK0716 1,84 1,86 1,91
PS0719 2,13 2,12 2,16
DS0725 2,57 2,56 2,63
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »