Złoty będzie tracił na fali obaw o Chiny

Notowania polskich aktywów w środę wciąż będą upływały w cieniu obaw o kondycję chińskiej gospodarki i perspektywy wzrostu na świecie.

Notowania polskich aktywów w środę wciąż będą upływały w cieniu obaw o kondycję chińskiej gospodarki i perspektywy wzrostu na świecie.

Krótkoterminowy wpływ może mieć jednak również zaplanowana przez NBP na środę publikacja danych o bilansie płatniczym za sierpień.

"Utrzymujące się obawy o kondycję chińskiej gospodarki i perspektywy wzrostu na świecie negatywnie wpływają na notowania PLN. Oczekujemy, że złoty będzie dziś nadal tracił, osłabiając się w kierunku 4,26/EUR" - oceniają w porannym raporcie ekonomiści Bank Pekao.

"Przejściowe odwrócenie tego trendu może przynieść publikacja danych o bilansie płatniczym, w szczególności, gdyby deficyt obrotów bieżących okazał się niższy od konsensusu" - dodali.

Reklama

W środę o godzinie 14.00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o podaży pieniądza we wrześniu, oraz dane o bilansie płatniczym w sierpniu.

Według konsensusu opracowanego przez PAP na podstawie prognoz ekonomistów deficyt na rachunku C/A w sierpniu wyniósł 993 mln euro.

W ocenie ekonomistów BZ WBK na lokalne dane makro uwagę zwrócą również inwestorzy z rynku długu.

"Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności oraz IRS wzrosły o kilka punktów bazowych. Polski dług nie skorzystał ze wzrostu popytu na bezpieczne aktywa, ale obligacje innych państw europejskich również straciły wczoraj na wartości, choć nieco mniej niż krajowe" - napisali w porannym raporcie.

"Krzywa obligacyjna wzrosła o 3-5 pb, a IRS o 1-2 pb. Sądzimy że dziś, oprócz nastrojów globalnych, wpływ na polski rynek mogą mieć krajowe dane. Oczekujemy poprawy salda na rachunku obrotów bieżących po słabym lipcu, co potwierdzi solidny wzrost aktywności gospodarczej w Polsce. Może to sprzyjać kontynuacji korekty na rynku długu" - dodali.

Również w ocenie ekonomistów Banku Pekao rentowności polskich SPW w środę mogą wciąż rosnąć.

"W warunkach słabnącego PLN i podwyższonej awersji do ryzyka należy się liczyć z niewielkimi wzrostami rentowności polskich obligacji skarbowych" - napisali.

środa wtorek wtorek
9.20 16.15 9.00
EUR/PLN 4,2340 4,2320 4,2290
USD/PLN 3,7085 3,7227 3,7165
EUR/USD 1,1417 1,1368 1,1378
OK0717 1,74 1,75 1,72
PS0420 2,24 2,25 2,20
DS0725 2,72 2,73 2,67
PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »