Złoty bez wyraźnego kierunku

W najbliższych dniach sytuacja nie wyklaruje się, jeśli chodzi o kierunek, w którym może podążyć kurs złotego. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest konsolidacja w przedziale 3,93-3,98 za euro. Niepewność dotycząca sytuacji Irlandii, Portugalii, Hiszpanii oraz ostatecznego rozwiązania kwestii OFE w Polsce powoduje, że koniec tygodnia na rynku długu nie będzie udany.

- Mieliśmy dziś rano dość mocne otwarcie, potem wyraźne tąpnięcie. Osłabienie złotego było spowodowane przede wszystkim umocnieniem dolara wobec euro - kurs euro-dolara znalazł się poniżej 1,33. Teraz, od kilku godzin widzimy wyraźne odreagowanie, kurs euro-złotego jest poniżej poziomu otwarcia - powiedział w rozmowie z PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

- 3,98 za euro to wyraźny poziom oporu. Na razie w Europie, jeśli chodzi o Irlandię, Portugalię, sytuacja jest nadal niejasna. W USA pojawiły się dość mocne figury. Jeśli chodzi o kurs złotego, nie ma obecnie klarownego kierunku. Myślę, że w najbliższych dniach poziom 3,93 nie zostanie przekroczony. Do końca tygodnia obstawiałbym konsolidację w przedziale 3,93-3,98 za euro - dodał.

Reklama

Do końca tygodnia "bez fajerwerków" na rynku długu

Niepewność związana z sytuacją Irlandii, Portugalii i Hiszpanii oraz z rozwiązaniem kwestii OFE w Polsce powoduje, że scenariusz dla rynku długu do końca tego tygodnia nie układa się najlepiej.

- Mamy słaby długi koniec krzywej rentowności. Krótki się trzyma. Wczorajszy komunikat po posiedzeniu RPP był bardzo wyważony w tonie. Nie jest to komunikat, który sugeruje jakieś ruchy, dlatego krótki koniec krzywej trzyma się mocno - powiedział w rozmowie z PAP Błażej Wajszczuk, diler obligacji z Fortis Banku.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła we wtorek stopy procentowe na niezmienionym poziomie, stopa referencyjna NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc.

- Krzywa się wystromiła, widać awersję do ryzyka kredytowego, które generuje Irlandia, Portugalia, Hiszpania. Czynnikiem ryzyka jest też kwestia OFE i tego, co ostatecznie zostanie zaproponowane ze strony rządu. Ta niepewność nie pomaga. Nie wierzę w jakiś powrót inwestorów. Wydaje się, że pomoc dla Irlandii jest już w cenie. Ten tydzień będzie wyglądał raczej słabo. Nie ma powodów, żeby bronić jakichś poziomów. Nie spodziewałbym się fajerwerków, techniczny i fundamentalny obraz układa się raczej w słabą końcówkę tygodnia - dodał Wajszczuk.

środa środa wtorek

16.45 9.45 16.35

EUR/PLN 3,9565 3,9675 3,9674

USD/PLN 2,9531 2,9700 2,9525

EUR/USD 1,3392 1,3350 1,3430

OK1012 4,70 4,68 4,69

PS0415 5,37 5,30 5,29

DS1020 5,94 5,91 5,88

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | sytuacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »