Reklama

"Złoty ma wielki potencjał wzrostowy"

Rada Polityki Pieniężnej od 2011 r. decyzyjne posiedzenia będzie odbywać w pierwszej dekadzie miesiąca, a nie pod koniec - zapowiedział na konferencji prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem złoty ma potencjał do wzrostów, szacowany na ponad 10 proc.

- Postanowiliśmy, że od 2011 roku, ale nie od stycznia, posiedzenia decyzyjne odbywać się będą w pierwszej dekadzie miesiąca - powiedział szef banku centralnego na konferencji po posiedzeniu RPP. Dodał, że styczniowe posiedzenie odbędzie się "jeszcze normalnie".

W jego opinii nasza waluta ma potencjał do wzrostu swojej wartości, szacowany na ponad 10 proc.

- Zawirowania wokół Irlandii oddziałują na sentymenty. Polska nie jest plasowana jako kraj wysokiego ryzyka. Rynki nauczyły się rozróżniać, niemniej skutkiem owych zawirowań jest pewne osłabienie złotego. Chociaż polska waluta ma wielki potencjał aprecjacyjny, na pewno ponad 10-procentowy, uruchamia się on wolno - powiedział.

Reklama

Belka uważa, że "utrzymywanie się inflacji konsumenckiej na poziomie wyższym niż byśmy chcieli może wywołać efekty drugiej rundy i wpłynąć na kształtowanie się pozostałych cen".

Jego zdaniem, prawdopodobieństwo takiego scenariusza będzie wyższe, im wyższy będzie wzrost gospodarczy. Zastrzegł jednak, że mogą wtedy wystąpić napięcia na rynku pracy.

- Wskaźnik CPI może w pierwszych miesiącach 2011 roku wzrosnąć o kilka dziesiątych punktu procentowego, po czym powinien, po wygaśnięciu impulsu z rynku żywności, obniżyć się - podkreślił.

- Inne prognozy wskazują na możliwość podniesienia i ustabilizowania na pewnym poziomie w granicach celu (górnej granicy odchyleń od celu czyli 3,5 proc. - PAP), powyżej 2,5 proc. - dodał Belka.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »