Reklama

Złoty osłabł wobec głównych walut

Początek tygodnia przyniósł osłabienie złotego. Przed godz. 18 za euro płacono 4,21 zł, za dolara 3,47 zł, a za szwajcarskiego franka 3,50 zł. W poniedziałek mocno tracą też giełdy w Europie, indeks WIG 20 na zamknięciu stracił 3,29 proc.

W piątek wieczorem wspólną walutę wyceniano na 4,16 zł, dolara na 3,42 zł, a franka na 3,46 zł.

Analitycy ocenili, że spadki na rynkach to skutek, m.in. sytuacji w Hiszpanii. Analityk DM BOŚ Konrad Ryczko wskazał, że początek tygodnia przyniósł wyraźnie osłabienie polskiej waluty na rynku. - Równocześnie widoczny jest wyraźny wzrost rentowności polskiego długu na rynku wtórnym - dodał. Oprocentowanie obligacji 10-letnich sięga blisko 5 proc.

"Powodem pogorszenia się nastrojów są informacje, iż hiszpański region Murcja, w ślad za Walencją, wystąpi z oficjalną prośbą do rządu centralnego o pomoc w spłacie zadłużenia. Dodatkowo spekuluje się, iż nie jest zamknięta lista regionów, które w najbliższym czasie mogą wystąpić o wsparcie. Doniesienia te skutecznie wzmagają obawy, iż za sprawą kryzysu sektora bankowego i zadłużeniowego tamtejszych autonomicznych regionów, Hiszpania będzie zmuszona wystąpić z oficjalnym wnioskiem o bankructwo" - stwierdził.

Reklama

Odbiło się to na rentowności hiszpańskich papierów. Oprocentowanie 10-letnich obligacji przekroczyło w poniedziałek 7 proc.

Analitycy mówili też, że kolejnym powodem pogorszenia nastojów na rynkach są informacje niemieckiego Spiegla, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce się wycofać z finansowania pomocy dla Grecji. Powodem ma być niespełnienie przez ten kraj wcześniejszych postulatów Funduszu. Chodzi m.in. o obniżenie poziomu zadłużenia do ok. 120 proc. PKB w 2020 r.

- Złoty od piątku się osłabia. Jednak notowania w stosunku do euro cały czas są względnie stabilne. W najbliższym czasie złoty może osłabić się do 4,19 zł - wskazał analityk TMS Brokers Szymon Zajkowski.

Dodał, że obawy o sytuację w Hiszpanii nie są na razie na tyle silne, by mocno osłabić złotego. "W obliczu kolejnych doniesień o kłopotach zadłużeniowych poszczególnych regionów kraju z półwyspu Iberyjskiego, w połączeniu z politycznymi groźbami nie udzielenia Grecji kolejnych pożyczek, polskiej walucie nie będzie łatwo dalej się umacniać" - podkreślił.

Złe nastroje panowały również na europejskich giełdach. Warszawski WIG 20 stracił na zamknięciu 3,29 proc., niemiecki DAX przed godz. 18 tracił 3,11 proc., francuski CAC 40 - o 2,9 proc. Natomiast w USA spadki na giełdach przekraczały 1,5 proc.

Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień powiedział, że rynek przez jakiś czas ignorował problemy w strefie euro. - Rynek nie dostrzegał słabych danych makroekonomicznych, nieudanej aukcji hiszpańskich obligacji w minionym tygodniu, czy rosnących rentowności obligacji. Rynek liczył na to, co powie szef Fed Ben Bernanke, a wiadomo było, że on nic nowego nie mógł powiedzieć -stwierdził ekonomista.

- Rynek traci cierpliwość do Europy jako całości i widać to na rynku długu. Fundamentalne problemy nie zostały rozwiązane, nie widać woli, aby te problemy zostały rozwiązane - podkreślił.

- - - - - -

Rynek obligacji również słabnie na fali obaw o kraje południa Europy. Tutaj przecena jest na razie niewielka, i po lekkiej korekcie jest szansa na wzrost.

- Mamy korektę na rynku po ostatnich wzrostach. Przyczyna jest oczywista - napięcia kredytowe - powiedział Marek Kaczor z PKO BP.

- Pocieszające jest to, że obroty są znacznie niższe niż podczas ostatnich wzrostów oraz to, że nie widać, aby wyprzedawała się zagranica. Sprzedają polskie fundusze - dodał.

- Dużo miejsca na korektę nie ma i przy atrakcyjnych poziomach powinni pojawić się zainteresowani. Jednak dopóki sytuacja z krajami dłużnikami nie się wyklaruje, trudno spodziewać się powrotu do poziomów ze szczytów - dodał.

W środę, 25 lipca w Niemczech zostanie podany wskaźnik Ifo za czerwiec 2012 roku.

W czwartek, 26 lipca GUS, podczas comiesięcznej konferencji prasowej, przedstawi dane na temat bezrobocia i sprzedaży detalicznej w czerwcu.

     poniedz. poniedz. piątek
      16.15   9.40  16.30
EUR/PLN  4,1955  4,1766 4,1641
USD/PLN  3,4676  3,4535 3,4242
EUR/USD  1,2098  1,2092 1,2158
OK0714    4,34   4,36  4,33
PS0417    4,50   4,50  4,46
DS1021    4,96   4,93  4,90

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: 18+ | Główną | +18 | osłabienie złotego | złoty | WIG20 | glowne | waluty | waluta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »