Reklama

Złoty pod wpływem światowych nastrojów

Zdaniem analityków, na notowania złotego oraz krajowych obligacji na piątkowej sesji wciąż największy wpływ będą miały nastroje inwestycyjne na świecie. Publikacje GUS mogą mieć wpływ na zarówno na rynek walutowy, jak i rynek długu, jednak nie będzie on raczej stabilny i trwały - uważają ekonomiści.

- (...) Warto zwrócić uwagę na ostatnią serię danych makroekonomicznych z Polski, choć ich bezpośredni wpływ na złotego raczej nie będzie silny i trwały, jako że decydujące pozostają nastroje inwestycyjne na świecie i doniesienia w Europie - napisano w raporcie Raiffeisen Banku.

- W razie ponownego pogorszenia sentymentu skutecznym oporem dla eurozłotego powinien pozostać poziom 4,40. W przypadku kursu USDPLN istnieje natomiast ryzyko wybicia nad 3,50 w najbliższym czasie w razie dalszych zniżek na eurodolarze - dodano.

W piątek o 10.00 GUS opublikuje dane o bezrobociu w kwietniu oraz o sprzedaży detalicznej w kwietniu. Ankietowani przez PAP ekonomiści spodziewają się, że stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 12,9 proc., a sprzedaż detaliczna w wzrosła o 1,8 proc. mdm i 9,2 proc. rdr.

Reklama

***

Zdaniem analityków w piątek lokalne dane makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynek długu, jednak decydujące wciąż będą nastroje inwestycyjne na świecie.

- Opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej potwierdza, iż bilans ryzyk z punktu widzenia Rady jest wciąż po stronie kontynuacji zacieśnienia warunków monetarnych. W związku z tym, nie oczekujemy intensyfikacji spadków rentowności 2-letniego benchmarku, uznając 4,80 proc. za wciąż ważną kotwicę w notowaniach OK0114 - napisano w raporcie PKO BP.

- Jeśli tylko warunki globalne pozwolą, piątkowa publikacja danych na temat sprzedaży detalicznej będzie ważna w kontekście oceny perspektyw polskiej konsumpcji prywatnej. Nie jest to jednak dana na tyle kluczowa, aby zmienić obraz rynku. Kluczowa pozostaje inflacja. Mnogość wrażeń i wiadomości z ubiegłego tygodnia utrzymywać będzie inwestorów w warunkach wysokiej niepewności i wrażliwości na dane makroekonomiczne - dodano.

- Dzisiejszy kalendarz publikacji jest dość lekki. Poranna publikacja indeksu nastrojów Gfk nie rozczarowała (jak wczorajsze dane o PMI), stąd otwarcie sesji przebiega dość spokojnie. Na koniec dnia o nastrojach zdecyduje indeks Uniwersytetu Michigan, który ma szanse wzmocnić rynek - napisano.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na czerwiec 2012 r. wyniósł 5,7 pkt. wobec 5,7 pkt. poprzednio, po korekcie. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie bez zmian 5,6 pkt., bo tyle wynosił przed korektą.

W USA w piątek o godzinie 15.55 zostanie podany wskaźnik zaufania konsumentów opracowany przez Uniwersytet Michigan w maju 2012 roku.

piątek czwartek czwartek

9.40 16.10 9.35

EUR/PLN 4,3478 4,3542 4,3660

USD/PLN 3,4587 3,4594 3,4838

EUR/USD 1,2568 1,2573 1,2538

OK0114 4,80 4,80 4,82

PS1016 4,97 4,99 5,02

DS1021 5,43 5,44 5,47

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »