Reklama

Złoty zyskuje, na długu dalsze spadki rentowności

Złoty rozpoczął tydzień od dalszego umocnienia. Spadają rentowności polskiego długu. Na graczach nie robią wrażenia apele ministra finansów o dalsze obniżki stóp, a wydarzeniem tygodnia będą dane o inflacji w listopadzie.

- Złoty w poniedziałek zyskiwał odrabiając poranne straty. Widać już nadchodzące święta w niższych obrotach. Umocnienia złotego nie zatrzymały apele ministra finansów o dalsze obniżki stóp - powiedział Robert Kęsicki z Kredyt Banku.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w Sejmie, że rozczarowujące dane o PKB za III kwartał są po części efektem błędów w polityce monetarnej i minister finansów oczekuje serii obniżek stóp, których efekty widoczne będą w II połowie przyszłego roku.

Reklama

- Do końca roku powinniśmy pozostawać w przedziale 4,10/15 zł euro, z próbą przełamania poziomu 4,1 zł/euro. Obroty na rynkach są coraz niższe. Banki ograniczają handel. Może się zdarzyć, że jednorazowy przepływ środków przy niskiej aktywności graczy spowoduje większe zmiany, ale będą to zdarzenia incydentalne. Patrzymy na rynki zagraniczne skąd mogą przyjść potencjalnie negatywne impulsy - powiedział Kęsicki.

Dług dalej zyskuje

Rentowności długu spadały w poniedziałek.

- Obroty są już nieduże. W tym tygodniu mamy dane o inflacji. Spadnie ona prawdopodobnie poniżej 3 proc. i będzie to kolejny impuls dla gołębich członków RPP - powiedział Marek Kaczor z PKO BP.

GUS poda dane o inflacji w czwartek 13 grudnia.

- Nie widać na razie nic, co może zatrzymać spadek rentowności - dodał Kaczor.

Elżbieta Chojna-Duch z RPP powiedziała w poniedziałek rano, że Rada jest w trendzie luzowania polityki pieniężnej, a w styczniu można myśleć o głębszym cięciu stóp niż 25 pb. Adam Glapiński uważa zaś, że nie należy przerywać cyklu obniżek stóp procentowych już w grudniu. Jego zdaniem kolejna, styczniowa obniżka stóp jest raczej pewna, a na trzech krokach po 25 pb należy poprzestać i przejść do nastawienia "wait and see".

     poniedz. poniedz. piątek
      15.45   9.25  16.25
EUR/PLN  4,1085  4,1215 4,1285
USD/PLN  3,1752  3,1938 3,2009
EUR/USD  1,2935  1,2901 1,2902
OK0714    3,26   3,28  3,36
PS0417    3,25   3,32  3,36
DS1021    3,74   3,80  3,84

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »