Gospodarczy program rządu ryzykowny, ale może poprawić wyniki polskich firm

Ekonomiczne pomysły nowego rządu mogą ożywić gospodarkę – uważa Adam Dakowicz, prezes zarządu AgioFunds TFI. W jego ocenie jest szansa na to, że nowe daniny oraz uszczelnienie systemu podatkowego zwiększą dochody państwa. Zaznacza, że przekazanie pieniędzy obywatelom zwiększy wydatki konsumpcyjne, co poprawi wyniki polskich firm. Efekty widoczne będą jednak raczej w II połowie przyszłego roku.
Na razie inwestorzy raczej negatywnie odbierają wprowadzany przez PiS program gospodarczy. Obawa przed nowymi podatkami pogarsza rynkową koniunkturę, a akcje na giełdzie systematycznie tanieją. Planowane przez rząd zwiększenie wydatków może jednak pozytywnie wpłynąć na gospodarkę.
– Zwiększone wydatki, które rząd zaplanował, korygując niejako pierwotne przedłożenie budżetowe, będą miały jednak wpływ na poziom konsumpcji –ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Adam Dakowicz, prezes zarządu AgioFunds TFI. – Statystyczni Kowalscy, którzy dostaną te 500 zł, pójdą i wydadzą te pieniądze. Dlatego sądzę, że w II połowie roku zarysuje się jednak pozytywne przełożenie wydatków budżetowych również na gospodarkę.
Najlepsze tematy