W najbliższych miesiącach polski złoty osłabi się

W najbliższych miesiącach polski złoty w stosunku do głównych walut świata będzie tracił na wartości – uważa Filip Nowicki z Superfund TFI. Jego zdaniem jeszcze w tym roku euro może kosztować nawet 4,60 zł. Kurs franka może wzrosnąć do ok. 4,15 zł. Powodem słabości krajowej waluty jest negatywny sentyment panujący wobec rynków wschodzących. Złoty będzie tracił także pod wpływem czynników wewnętrznych – nadmiernych wydatków socjalnych i oczekiwanych problemów z przyszłorocznym deficytem budżetowym.
– Na rynku walutowym mamy wyraźne wzrosty. Jeszcze niedawno za euro płaciliśmy 4,10 zł, dzisiaj blisko 4,40 zł. Powodem jest, po pierwsze, obniżka ratingu Polski, po drugie, wcześniej mieliśmy w kraju zmianę władzy – mówi Filip Nowicki, doradca inwestycyjny Superfund TFI.


Podobny trend widoczny jest także w przypadku innych walut. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy polski złoty w stosunku do dolara amerykańskiego osłabił się o blisko 6 procent. Obecnie kurs tej pary walutowej waha się w okolicach 3,98–4,00. Nieco mniejsze są straty wobec franka szwajcarskiego. Od początku października 2015 roku polski złoty w stosunku do helweckiej waluty osłabił się o około 3 proc.
Najlepsze tematy