Będzie mniej bankructw przedsiębiorstw

Firmy zyskały nowy sposób obrony przed bankructwem. Od stycznia obowiązuje prawo restrukturyzacyjne. Dzięki nowej ustawie powinno być więcej restrukturyzacji, a mniej bankructw. W marcu opublikowano informację o upadłości 68 polskich przedsiębiorstw – było ich tym samym o 14 proc. mniej niż przed rokiem . W skali kwartału zanotowano natomiast 173 upadłości wobec 200 w I kw. ubiegłego roku.
W okresach dekoniunktury gospodarczej w Polsce liczba bankructw dochodziła do tysiąca rocznie. W takich krajach jak Francja czy Niemcy, a więc o gospodarkach dwukrotnie większych niż polska, bankructw jest dziesięciokrotnie więcej - mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Pietrzak, prezes zarządu PMR Restrukturyzacja SA. - To nie oznacza jednak, że gospodarki Niemiec i Francji są słabsze, po prostu w Polsce zawierano zbyt mało postępowań układowych, to powinno się zmieniać po wejściu w życie prawa restrukturyzacyjnego.
Dzięki nowym zapisom ustawy, firmy zyskały bardzo istotne zabezpieczenie dla swej działalności. Po zmianach prawnych dotyczących upadłości przedsiębiorstw popularne powinno stać się postępowanie sanacyjne. Na zmianach zyskują wierzyciele, ale też zmniejsza się zagrożenie bankructwem. Postępowanie będzie sposobem na rozwiązanie problemów firmy, które zwiększa rolę wierzycieli. Jednak, aby zakończyło się sukcesem, wymaga zwiększenia zaufania pomiędzy wierzycielami.
Najlepsze tematy