W zaciąganiu kredytów jesteśmy na czele Europy. Czy już każdy z nas jest zadłużony?

52% Polaków zaciągnęło kredyt na zakup dóbr konsumpcyjnych, a 35% – finansuje w ten sposób wakacyjne wyjazdy. I chociaż nasza sytuacja finansowa z roku na rok się poprawia, nadal nie potrafimy dobrze zarządzać swoim budżetem. Co jeszcze wynika z „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich 2016”?
- 80% naszych rodaków twierdzi, że regularnie opłaca czynsz, gaz, prąd i spłaca raty kredytów. 90% z nas uważa, że jest to bardzo ważne. Najgorzej jest z mandatami. W terminie płaci je 66% Polaków – mówi Katarzyna Gosiewska z firmy Intrum Justitia.
Chociaż swoją kondycję finansową oceniamy na ogół raczej pozytywnie, ponad 1/3 ankietowanych Polaków przynajmniej raz w życiu miała trudności z uregulowaniem swoich zobowiązań na czas. Sytuacja ta jest szczególnie groźna w przypadku przedsiębiorców. Niepłacenie faktur może bowiem prowadzić do trwałej utraty płynności finansowej firmy, problemów inwestycyjnych, opóźnień w wypłatach dla pracowników i zwolnień.
Aby uniknąć kłopotów z płatnościami, trzeba nauczyć się umiejętnie zarządzać swoim budżetem. - Przede wszystkim liczy się planowanie. Zbierzmy wszystkie faktury, które mamy do opłacenia w danym miesiącu. Zobaczmy, jaką kwotę będziemy musieli na nie przeznaczyć. Zapłaćmy je od razu, nie czekajmy na terminy płatności. Wtedy będziemy wiedzieć, jaką sumą pieniędzy dysponujemy do końca miesiąca, na co możemy sobie pozwolić i jaką kwotę możemy odłożyć – radzi ekspertka.