Czy ceny na stacjach paliw będą zależne od liczby szczepień antycovidowych

Ilość wykonanych szczepień będzie miała wypływ na lockdowny , a więc na ożywienie w gospodarce. Wraz z ożywieniem rosnąć będzie popyt na ropę naftową. Czy występuje już korelacja między szczepieniami a jej cenami, które szybko rosną?
- Szczepienia mają wpływ na popyt na rynku ropy, inwestorzy mogą oczekiwać, że w drugiej połowie roku jej ceny powrócą do normalnych poziomów, czyli do 100 mln baryłek dziennie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Jednak na ceny najbardziej wpływają nie szczepionki, ale działania OPEC, ograniczające podaż.
Ropa naftowa brent w ciągu trzech miesięcy zdrożała o 54 proc. Roczna stopa zwrotu w inwestycje w kontrakty terminowe przekroczyła 28 proc. Cena ropy brent przekroczyła w lutym poziom 61 USD za baryłkę.
- Ropa naftowa była jednym z najbardziej niedocenianych surowców w ostatnich miesiącach ze względu na dramatyczny ubiegłoroczny spadek popytu i inwestorzy nie wierzyli w tak szybki powrót cen ropy na wysokie poziomy– wyjaśnia ekspert XTB. – Patrząc na ceny ropy brent brakuje już niewiele do poziomów ze stycznia 2020 r., a więc sprzed pandemii.
Najlepsze tematy