Obajtek: 95-tka na święta może kosztować ok 5,80

„95-tka będzie kosztowała około 5,80 zł. Trudno określić to co do grosza, bo to są pewne wahania cenowe. Już 20 grudnia nastąpi podstawowy ruch, jakim będzie zmniejszenie akcyzy. Paliwo już teraz na niektórych stacjach kosztuje 5,99 zł” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Marek Tejchman dopytywał swojego gościa ile obecnie Orlen zarabia na paliwach. Obajtek tłumaczył, że na cenę litra benzyny składa się „kilka marż”. „W tej cenie zaszytych jest ponad 50 procent danin do państwa. Pozostałą ceną jest cena ropy” – mówił Obajtek. Dodał jednak, że Orlen największy zysk ma z „z przemysłu petrochemicznego i z energetycznego”. „PKN Orlen to nie tylko paliwa. PKN Orlen to firma już multi-energetyczna. PKN Orlen to cały pion petrochemiczny, gdzie te marże petrochemiczne są na przyzwoitym poziomie. Również to energetyka” – przekonywał prezes Orlenu. Jego zdaniem firma na samej sprzedaży benzyny „miałaby wielki problem, żeby się utrzymać”.
Marek Tejchman pytał też o ceny autogazu, które również ostatnio poszły w górę. Jest to kluczowe paliwo dla wielu polskich kierowców. Na polski rynek trafia głównie z Białorusi. Czy napięcie polityczne wpłyną na ceny autogazu?

Zdaniem Obajtka to paliwo także potanieje: „Akcyza pójdzie do dołu i cena autogazu również pójdzie do dołu” – mówił. Dodał jednak, że na cenę mają wpływ nie tylko napięcia w regionie ale i rozwój pandemii na świecie. „Mówmy szczerze ta pandemia powoduje bardzo duże wahania” – mówił Obajtek. Zapewnił jednocześnie, że „poprzez naszą politykę próbowaliśmy, by nasze paliwa w Polsce były najtańsze w Europie”.
RMF