Damian Kaźmierczak: Nic nie wskazuje, by materiały budowlane miały tanieć

"Nic nie wskazuje na to, żeby ceny materiałów budowlanych miały tanieć, nic też nie wskazuje, żeby miały dalej drożeć w tak dynamicznym tempie. Ceny materiałów mogą ustabilizować się na bardzo wysokich poziomach" - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. "Dynamika wynagrodzeń w budownictwie jest rekordowa, to już jest 16 proc. rok do roku" - powiedział gość Krzysztofa Berendy.

Jest bardzo drogo, jest najdrożej w historii. Inflacja w budownictwie przekroczyła już wartość 10 proc. - mówił Kaźmierczak.

PSB wyliczają, że w porównaniu z zeszłym rokiem ceny materiałów średnio rok do roku podrożały nawet o 34 proc. Ceny materiałów budowlanych nie zatrzymują się, oczywiście na to wpływa szereg czynników. Pierwsza fala wzrostów cen to jest druga połowa 2021 roku. Na przełomie lat 2021/22 wydawało się, że sytuacja zaczyna się stabilizować, ale niestety koniec lutego - wybuch wojny w Ukrainie - doprowadził do bardzo poważnej degrengolady w sektorze budownictwa w Polsce - zaznaczył gość RMF FM.

Co dalej z cenami materiałów budowlanych? Nic nie wskazuje na to, żeby ceny materiałów budowlanych miały tanieć, nic też nie wskazuje, żeby miały dalej drożeć w tak dynamicznym tempie. Ceny materiałów mogą ustabilizować się na tych bardzo wysokich poziomach, które są znacznie wyższe niż te, które mieliśmy przed covidem - mówił Kaźmierczak.

Znacznie więcej kosztuje też tzw. robocizna. Presja płacowa w sektorze budownictwa jest dokładnie taka sama jak w pozostałych sektorach gospodarki. Mamy rekordową inflację, pracownicy chcą więcej zarabiać. Dynamika wynagrodzeń w budownictwie jest rekordowa, to już jest 16 proc. rok do roku. W takim tempie rosną wynagrodzenia w firmach budowlanych - powiedział ekonomista.
RMF