TP z TVN uderzą w Polsat

Cyfrowy Polsat, który 22 października zwiększy maksymalną prędkość transmisji danych do 28,8 Mb/s, w pierwszym kwartale 2011 roku chce uruchomić internet w technologii LTE - poinformował dziennikarzy prezes platformy cyfrowej Dominik Libicki.

"Zwiększenie prędkości naszego internetu do 28,8 Mb/s to dla nas kolejny krok w kierunku tego, co nam się marzy, czyli LTE" - powiedział. "Technologię LTE planujemy wprowadzić w pierwszym kwartale 2011 roku" - dodał. Cyfrowy Polsat świadczy usługi dostępu do internetu realizowane w technologii HSPA+. Obecnie maksymalna prędkość przy pobieraniu danych w tej usłudze wynosi do 21 Mb/s, a przy wysyłaniu do 5,76 Mb/s. Wzrost prędkości ma nastąpić dzięki technologii Multiple Input, Multiple Output, która zwiększa przepustowość sieci bezprzewodowej, dzięki transmisji wieloantenowej zarówno po stronie nadawczej, jak i po stronie odbiorczej.

Reklama

Internet CP oferowany jest we współpracy z Aero2, na, należącej do kojarzonej z Zygmuntem Solorzem-Żakiem spółki, częstotliwości 900 MHz.

Na początku września Mobyland i Centernet, spółki zależne Aero2, uruchomiły sieć telekomunikacyjną w technologii LTE 1800 i chcą ją zaoferować innym operatorom.

Do końca 2011 roku Aero2 planuje posiadać 2 tys. stacji bazowych i inwestycje w ten projekt mają się zamknąć kwotą około 2 mld zł. Technologia Long Term Evolution 1800 ma zapewnić szybki mobilny dostęp do internetu, umożliwiając pobieranie danych z prędkością do 150 Mbps oraz wysyłanie danych do 48 Mbps.

Początek wojny medialnej?

Prezes Cyfrowego Polsatu Dominik Libicki jest sceptycznie nastawiony do powodzenia współpracy TVN i Telekomunikacji Polskiej. "Będziemy się przyglądać współpracy TP i TVN, bo stworzyła się nowa jakość. Konkurencja próbuje desperackim ruchem nas dogonić" - powiedział dziennikarzom Libicki. "Czy są do pogodzenia interesy dwóch różnych firm czas pokaże, ale doświadczenie pokazuje, że to jest trudne. (...) Mieliśmy inne przykłady współpracy: platformy +n+ z Netią, czy TP z Canal Plus Cyfrowy i nie stały się one sukcesem" - dodał.

Telekomunikacja Polska i TVN podpisały ramową umowę o współpracy dotyczącą wzajemnego oferowania produktów i usług oraz współtworzenia nowych ofert i usług. Według spółek, w ciągu pięciu lat, pozytywny wpływ na ich EBITDA wyniesie po ok. 100 mln zł.

Na podstawie umowy, Grupa TP będzie świadczyła usługi szerokopasmowego dostępu do internetu oraz inne usługi telekomunikacyjne na rzecz klientów platformy "n, natomiast Grupa TVN stanie się głównym partnerem Grupy TP w zakresie dostarczania treści. TP poszerzy swoją podstawową ofertę telewizyjną o treści dostarczane przez TVN oraz o ofertę "n" dla pakietów płatnej telewizji.

Co odpowie konkurencja?

W 2008 roku Netia i platforma "n" podpisały list intencyjny o współpracy dotyczącej partnerstwa przy oferowaniu i pracach nad rozwojem usług triple play (telewizja IPTV, internet, telefon). Do podpisania ostatecznej umowy nie doszło.

W 2006 roku Telekomunikacja Polska i Canal+ Cyfrowy zawarły porozumienie, w ramach którego telekom dostarcza telewizję Cyfra+ przez ADSL, jako kompleksową usługę wraz z dostępem do telefonii i internetu. TP pod koniec października 2008 roku rozpoczęła świadczenie usług telewizyjnych w oparciu o technologię satelitarną we współpracy z Canal Plus Cyfrowy. Od października 2009 roku TP stała się samodzielnym operatorem.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: internet | Polsat | platformy | prędkość | Cyfrowy Polsat | TVN SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »