Urządzamy pokój dla ucznia

Pokój dla ucznia to zarazem miejsce nauki i wypoczynku. Urządzając to pomieszczenie, trzeba zatem postarać się, by mogło spełniać obie te funkcje. Jak tego dokonać? Odpowiedź przygotował serwis Homla.pl.

Projektując pokój dla dziecka w wieku szkolnym, w pierwszej kolejności warto skupić się na kąciku do nauki. Na odrabianiu prac domowych i uczeniu się dziecko będzie spędzać wiele czasu, dlatego też przestrzeń ta powinna ułatwiać koncentrację i utrzymanie porządku. Najlepiej, żeby część przeznaczona do nauki była wyraźnie oddzielona aranżacyjnie od części do zabawy i relaksu.

Projektujemy przestrzeń do nauki

Centralnym punktem aranżacji jest oczywiście biurko dopasowane do wzrostu dziecka - z reguły ma ono przynajmniej 110 cm szerokości i 60 cm długości. Najlepiej wybrać model z dużą liczbą półek i szuflad, które pozwolą wygodnie przechowywać książki, zeszyty i przybory szkolne. Na biurku musi się też znaleźć miejsce na komputer. Należy przy tym pamiętać, że monitor powinien optymalnie znajdować się ok. 75 cm od twarzy dziecka.

Reklama

Drugim najważniejszym elementem jest krzesło. Najlepszy będzie model z regulowaną wysokością, mocnym oparciem i podłokietnikami, dzięki któremu dziecko będzie mogło zachować zdrową postawę. Dodatkowym udogodnieniem będą kółka. Rodzice ucznia powinni regularnie upewniać się, że podczas użytkowania siedzisko krzesła znajduje się na odpowiedniej wysokości. Przykładowo dla dziecka o wzroście 98-115 cm powinno to być 26 cm, a przy wzroście 155-175 cm - 42 cm.

Bardzo ważne w przypadku kącika do nauki jest oświetlenie. Biurko powinno stać bokiem do okna, a dodatkowo musi się na nim znaleźć lampka. Ważne, by dawała ona światło lekko rozproszone i nie raziła oczu dziecka. Zbyt jasna żarówka szybko doprowadzi bowiem do zmęczenia i łzawienia oczu. Zadbajmy też o mocne światło górne - dziecko nie powinno odrabiać lekcji w półmroku.

Jakie miejsce do wypoczynku i zabawy?

Najważniejszym elementem części wypoczynkowej pokoju jest łóżko. W przypadku ucznia trzeba liczyć się z tym, że będzie ono służyło zarówno do snu, jak i zabawy, powinno więc być obszerne i wygodne. Kluczowa będzie wytrzymała konstrukcja, dlatego też najlepiej zdecydować się na mebel z litego drewna. Bardzo ważny jest też odpowiednio twardy materac - zbyt miękki będzie niekorzystny dla zdrowia kręgosłupa. Przy dwójce dzieci doskonałym rozwiązaniem jest kupno łóżka piętrowego, które stanie się miejscem i snu, i setek pomysłowych zabaw.

Aranżując resztę pomieszczenia, warto postawić przede wszystkim na funkcjonalność. Dziecko potrzebuje przestrzeni do szaleństw, lepiej więc nie zagracać pokoju zbędnymi sprzętami. Z mebli przydadzą mu się przede wszystkim pojemne szafy na ubrania, regał na książki i miejsce do trzymania zabawek, np. obszerna drewniana skrzynia. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności sprzętów. Pod łóżkiem mogą się np. zmieścić pojemne szuflady na ubrania i zabawki, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca.

Warto wreszcie wspomnieć o kolorystyce. Tu warto zdać się na opinię dziecka - w końcu to ono będzie spędzało w tym pomieszczeniu najwięcej czasu. Wnętrze w jego ulubionym kolorze z pewnością jest dobrym pomysłem, oczywiście w granicach rozsądku. Pokój ucznia nie powinien być bowiem zbyt jaskrawy, aby nie rozpraszał podczas nauki. Najlepiej sprawdzą się spokojne, neutralne kolory i harmonia wizualna.

Aranżacja dorasta wraz z dzieckiem

Na koniec warto pamiętać o tym, że pokój dziecka powinien umożliwiać także możliwość łatwej zmiany aranżacji. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że pociecha będzie rosnąć szybko, a jej potrzeby i upodobania będą się zmieniać. Dobrze zatem, by sypialnia ucznia mogła zmieniać się wraz z nim. Jeśli dziecko zobaczy, że ma wpływ na swoje otoczenie, będzie nie tylko szczęśliwsze, ale też bardziej pewne siebie i gotowe do mierzenia się ze szkolnymi wyzwaniami.

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »