Rewolucyjne zmiany w Rodzinie na Swoim!

Tego się nikt nie spodziewał - pojawił się kolejny, rewolucyjny projekt dotyczący zmian w programie dopłat do kredytów Rodzina na Swoim. Wreszcie udało się wyeliminować z ustawy wszystkie wady tego systemu, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe.

Co ma się zmienić w nowej formie kredytów z dopłatami? Planowanych zmian jest naprawdę dużo, poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

1. Wyeliminowanie z programu RnS zakupu nieruchomości na rynku wtórnym

Postulat ten pojawił się dużo wcześniej, nie został jednak uwzględniony w zmianach do programu RnS wprowadzonych Ustawą z dnia 15 lipca 2011 r. Jednym z głównych celów ustawy o kredytach z dopłatami miał był rozwój budownictwa, co rzecz jasna nie ma miejsca przy transakcjach na rynku wtórnym.

2. Brak jakichkolwiek ograniczeń odnośnie adresatów programu dopłat

Powołując się na Konstytucję RP wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, jeśli więc istnieje jakaś oficjalna pomoc ze strony państwa, nie ma powodu, aby dobierać adresatów pod względem wieku, stanu cywilnego czy też uzależniać ten benefit od faktu posiadania dzieci przez daną osobę czy rodzinę.

Reklama

3. Brak ograniczeń dotyczących powierzchni nieruchomości, które mogą być zakupione z udziałem RnS

Obecny system wprowadza nieuczciwą konkurencję na rynku deweloperów - te firmy, które posiadają w ofercie lokale mieszkalne o pow. powyżej 75 m kw. oraz budują domy o powierzchni powyżej 140 m kw. są w znacznie gorszej sytuacji od konkurencji, której udało się w limicie zmieścić.

4. Możliwość zakupu z udziałem RnS wielu nieruchomości przez daną osobę (rodzinę)

Ten pozornie absurdalny pomysł ma istotne znaczenie dla gospodarki, a to ze względu na kolejną planowaną zmianę, opisaną w pkt 5.

5. Ograniczenie maksymalnej kwoty dopłaty do 50 proc. naliczonego podatku VAT od ceny zakupu

To jest chyba najważniejsza planowana zmiana w ustawie! Wreszcie przestaniemy dokładać z budżetowych środków do tego programu. W nowej wersji RnS Skarb Państwa podzieli się po prostu wpływami z tytułu podatku VAT, a więc 50 proc. tej kwoty zostanie we wspólnej kasie. Jak to jest obecnie? Przy niemal każdym zakupie nieruchomości z udziałem kredytu RnS wpływy do budżetu są kilkukrotnie niższe od kosztów dopłat.

6. Dopłata do kredytu w formie RnS będzie wypłacana w formie zwrotu do zapłaconego podatku dochodowego przez kredytobiorcę

To też bardzo istotna zmiana - jeśli po uzyskaniu kredytu w formie RnS kredytobiorca przejdzie do szarej strefy, nie będzie mógł liczyć na uzyskanie dopłaty ze Skarbu Państwa. Prawdopodobnie należną dopłatę (w wysokości 50 proc. zapłaconego podatku VAT przy zakupie danej nieruchomości) będzie można odliczać przez kolejne 3 lata, z dodatkowym ograniczeniem, że w jednym roku maksymalna kwota odliczeń od podatku będzie mogła wynieść nie więcej niż 40 proc. należnej dopłaty.

7. Brak ograniczeń dotyczących ceny zakupionej nieruchomości w programie RnS

To też dość zrozumiały postulat - im droższa nieruchomość, tym większy podatek VAT, a połowa tej kwoty zostanie przecież z budżecie. Jest to więc wariant korzystny dla wszystkich stron - dla Skarbu Państwa, dla kupującego oraz dla deweloperów posiadających w ofercie droższy towar (obecnie prawie niesprzedawalny).

Dzięki powyższym zmianom z całą pewnością ruszy mocniej sektor budowlany, co było jednym z głównych celów ustawy z 2006 roku o dopłatach do kredytów. Ale jest jeszcze jedna, bardzo ważna przyczyna do wprowadzenia powyższych zmian: dzięki ustawie w nowej formie znacząco zwiększą się wpływy do budżetu z tytułu podatku VAT! W związku z tym planowana jest także obniżka VAT od stycznia 2012 o 1 proc., a być może czekają nas kolejne obniżki tego podatku w następnych latach. Wszystko zależy od tego, jak rynek nieruchomości przyjmie zapowiadane zmiany.

Cóż dodać? Z niecierpliwością czekamy na legislację ustawy o dopłatach w nowej wersji. Może i tym razem uda się tę procedurę przeprowadzić tak szybko, jak to miało miejsce w przypadku delegalizacji dopalaczy? To przecież też jest dość ważny dla Polski temat, dotyczy bezpośrednio budżetu. Każdy kredyt udzielony w formie RnS po opisanych zmianach będzie bowiem wiązał się z wpływem środków do Skarbu Państwa. W obecnej formie ustawy o kredytach z dopłatami jest dokładnie odwrotnie.

-----

Szanowni Internauci! Dość już tych żartów. Powyższy program zmian do ustawy dotyczącej RnS wymyślił autor tej publikacji. Zajęło mi to mniej więcej godzinę. Odbyło się to bez udziału specjalnych komisji, podkomisji, nie odbywałem też żadnych konsultacji prawnych, społecznych, itp. A państwo samodzielnie mogą ocenić wartość merytoryczną przedstawionej powyżej wersji programu dopłat do kredytów i porównać ją z obecnie obowiązującą, którą niedawno podsumowałem w tekście pt. "Rozwodnicy na Swoim".

Czy dalej się dziwimy, czemu cała Europa pogrąża się w coraz większej recesji?

Krzysztof Oppenheim

Oppenheim
Dowiedz się więcej na temat: kredyt hipoteczny | rynek mieszkaniowy | Rodzina na Swoim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »