Będzie kolejna pomoc dla kredytobiorców?

Rosnące stopy proc. a wraz z nimi odsetki od kredytów to coraz większy problem dla kredytobiorców. Niewykluczone, że pomoc przyjdzie ze strony rządu. Rozważane mają być m.in. czasowe ograniczenie marż i dopłaty.

Jak ustalili dziennikarze RMF, rząd kończy prace nad programem wsparcia kredytobiorców w związku z rosnącymi stopami procentowymi i kosztami spłaty posiadanych kredytów. "Szykują się dopłaty do kredytów dla najgorzej zarabiających Polaków. Możliwe jest także ustawowe ograniczenie marż bankowych" - podało RMF.

RPP podwyższyła 6 kwietnia stopy procentowe o 1 pkt proc., w tym referencyjną do 4,50 proc. z wcześniejszych 3,50 proc. To najwyższy poziom stóp od października 2012 r. Kwietniowa podwyżka jest 7. z rzędu i do tej pory najwyższą w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Reklama

Rosną stopy proc., raty w górę

Podwyższenie stopy referencyjnej w Polsce ponad 5,50 proc. wymagałoby wprowadzenia działań osłonowych w postaci moratoriów na spłaty rat kredytów hipotecznych podobnych do tych, których użyto w 2020 r. - uważają ekonomiści BGK.

"Podobnie jak w poprzednim komunikacie Rada stwierdziła, że celem decyzji jest przeciwdziałanie utrwalenia się inflacji powyżej celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. W komunikacie znalazła się informacja, że dalsze działania będą zależne od napływających informacji, co w obecnym wojennym otoczeniu oznacza, że zdaniem RPP wszystkie scenariusze są możliwe. Naszym zdaniem oznacza to zamknięcie cyklu podwyżek na 5,50 proc. w horyzoncie najbliższego kwartału. Uważamy, że większa skala podwyżek wymagałaby działań osłonowych w postaci moratoriów na spłaty rat kredytów hipotecznych podobnych do tych, których użyto w 2020 roku" - napisano w porannym biuletynie ekonomicznym BGK.

Wsparcie już jest

Kredytobiorcy, którzy mają problem ze spłatą rat kredytu mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego fundusz został powołany po to, aby pomagać w spłacie kredytu osobom w trudnej sytuacji finansowej. Pomoc z FWK udzielana jest w sytuacji, kiedy m.in. rata kredytu przekroczyła 50 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Osoby, które potrzebują pomocy, składają wniosek do banku, w którym mają kredyt. Bank sprawdza, czy klient spełnia warunki pomocy.

Według informacji BGK w marcu liczba zarejestrowanych w banku umów dotyczących pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wzrosła do 178. W lutym było ich 10, w styczniu 7. Bank prognozuje, że w kwietniu wniosków tych może być więcej.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »