Ekspertka: Warto spróbować obniżyć koszty rachunku bankowego

Rosną opłaty naliczane przez banki za rachunki bankowe i inne usługi, więc warto spróbować obniżyć te koszty, gdyż większość banków oferuje promocje lub daje możliwość skorzystania z obniżonych stawek - uważa dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Jak zauważyła ekspertka, dla klientów indywidualnych rosną coraz bardziej koszty korzystania z usług bankowych, np. opłaty za prowadzenie rachunku, korzystanie z karty, przelewy czy wypłaty z bankomatów.

- Opłaty za usługi bankowe wynikają z tego, że banki są teraz mocno obciążone kapitałowo, płacą wysoki podatek bankowy i w związku z niskimi stopami finansowymi mają niższe przychody odsetkowe z tytułu udzielanych kredytów. Muszą się też liczyć z bardzo poważnymi kosztami związanymi z rozwiązaniem problemu kredytów frankowych - wskazała Urszula Wysocka.

Reklama

Zauważyła, że w związku z pandemią koronawirusa bardzo rozwinęło się korzystanie z e-bankowości, co także ma wpływ na koszty ponoszone na obsługę klientów.

- Z jednej strony, koszty te oczywiście się obniżyły, bo zamykana jest część stacjonarnych oddziałów banków. Jednak z drugiej strony, banki muszą przestawić się na inną formę świadczenia usług i wyszkolenie pracowników. Poza tym, żeby dobrze świadczyć usługi online, trzeba mieć bardzo dobrą strukturę IT operacyjną i informatyczną - a to są niebagatelne środki - powiedziała.

Jak dodała Wysocka, podniesienie opłat za prowadzenie konta czy obsługę przelewów to dla banków także forma dywersyfikowania przychodów. - Trzeba pamiętać, że prowadzenie konta jest usługą, więc należy się za nią opłata, tak jak za korzystanie z usług fryzjerskich czy naprawy samochodu - zaznaczyła.

Jej zdaniem, te koszty, a zwłaszcza miesięczne opłaty za prowadzenie konta, doprowadzą do zamknięcia części rachunków.

- Gdy obsługa kont była bezpłatna, wielu klientów miało rachunki w kilku bankach, średnio po dwa. Ta sytuacja zmusi nas do uporządkowania tych kwestii i zamykania nieużywanych rachunków - powiedziała.

Według ekspertki, obok rozejrzenia się za promocjami w różnych bankach, które często oferują nowym klientom korzystne warunki, warto też przyjrzeć się, za co płacimy w swoim banku.

- Warto zapoznać się z taryfą opłat albo nawet pójść do oddziału i na miejscu wypytać doradcę, jak moglibyśmy obniżyć nasze koszty. Bo może okazać się, że wystarczy kilka dodatkowych transakcji albo dodatkowe wpłaty na konto i opłaty za prowadzenie konta będą obniżone albo w ogóle nie będziemy ich ponosić - doradziła  Wysocka.

Jak zauważyła, to samo dotyczy opłat za kartę: w wielu regulaminach pojawia się punkt, że w wypadku odpowiedniej liczby transakcji, lub wydanej miesięcznie sumy, nie trzeba ponosić opłaty.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | prowizje | lokaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »