Płacąc rzetelnie możemy budować swoją wiarygodność

Nie wszyscy wiedzą, że biura informacji gospodarczej to nie tylko instytucje służące do odzyskiwania długów, lecz także sposób na budowę pozytywnej historii płatniczej. Polacy coraz więcej uwagi przywiązują do własnej wiarygodności płatniczej.

W Rejestrze Dłużników ERIF BIG SA w 2012 r. o 1067 proc. wzrosła liczba wpisów o udanej spłacie należności.

Warto budować pozytywną historię

Biura informacji gospodarczej, popularnie zwane rejestrami dłużników, gromadzą nie tylko dane o długach. Na podstawie art. 18 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych zbierane i ujawniane są również wpisy na temat rzetelnie uregulowanych należności. Taki pozytywny wpis może być wykorzystywany przez różne przedsiębiorstwa lub instytucje jako zachęta do terminowej spłaty zobowiązań. Dzięki regularnie płaconym fakturom i rachunkom, każdy z nas może budować swoją pozytywną historię i wizerunek płatniczy. A te z kolei mogą pomóc np. w uzyskaniu lepszych warunków przy korzystaniu z kredytów czy innych usług.

Reklama

Promowanie informacji pozytywnej jest korzystne dla wszystkich. Klienci bez zadłużenia mogą potwierdzić swoją rzetelność płatniczą, natomiast konsumenci i firmy, które z różnych przyczyn znalazły się na liście dłużników, mają szansę na odbudowę swojej wiarygodności. Dla wierzycieli to sposób na docenienie sumiennego kontrahenta czy klienta i nagrodzenie w ten sposób jego solidności płatniczej.

Wiarygodność zyskuje na znaczeniu

Rejestr Dłużników ERIF BIG SA to jedyne biuro informacji gospodarczej w Polsce, które poddaje swoją bazę cyklicznej weryfikacji przez niezależnego biegłego rewidenta. Uzyskane w ten sposób dane dotyczące statystyki bazy dowodzą, że choć wpisy pozytywne stanowią niewielką część bazy Rejestru Dłużników ERIF, to dynamika wzrostu utrzymuje się niezmiennie na bardzo wysokim poziomie.

Na koniec IV kwartału 2011 r. w bazie Rejestru ERIF znajdowało się 1400 rekordów pozytywnych. Warto więc przekonać Polaków do informacji pozytywnej, bo jest ona tak samo ważna, jak informacja negatywna o zadłużeniu. Pozwala na prawidłową ocenę ryzyka i w rezultacie przyczynia się do budowy zaufania między uczestnikami obrotu gospodarczego. Po roku możemy stwierdzić, że kompleksowa informacja na temat wiarygodności płatniczej oparta zarówno na danych negatywnych, jak i pozytywnych staje się coraz ważniejsza dla polskich firm i konsumentów.

Klienci doceniają korzyści

Po trzech pierwszych miesiącach 2012 r. liczba wpisów pozytywnych przekroczyła 3100. Po drugim kwartale było to już 5300 wpisów, po trzecim - ponad 10 000 rekordów. Na koniec ubiegłego roku liczba wpisów o prawidłowo zrealizowanych płatnościach wzrosła do ponad 16 000. Oznacza to wzrost o 62 proc. w ciągu ostatniego kwartału i aż o 1067 proc. w ciągu całego roku. Klienci doceniają korzyści, jakie dla całego rynku niesie ze sobą informacja pozytywna. Dlatego w kolejnych kwartałach i latach informacja pozytywna będzie wciąż szybko zyskiwać na znaczeniu. Utrzyma się tym samym wysoka dynamika wzrostu liczby wpisów o terminowo dokonywanych płatnościach.

Pozytywne regiony

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników ERIF BIG SA, najwięcej, 47 proc. zobowiązań, wpisanych jako informacje pozytywne, dotyczy kwot mieszczących się w przedziale 1000-3000 zł. Wpisy pozytywne mogą więc być szansą na budowanie wizerunku dobrego płatnika dla osób o stosunkowo niskich dochodach i mniej aktywnych na rynku kredytowym.

Mogą oni w ten sposób przestać być anonimowymi uczestnikami rynku usług konsumenckich. Wpisy pozytywne dotyczą bowiem w dużej mierze należności z tytułu zobowiązań finansowych, w tym pożyczek, a także umów sprzedaży, przewozu oraz umów o świadczeniu usług. Najwięcej pozytywnych rekordów pochodzi z województw mazowieckiego (11 proc.), śląskiego (10 proc.) i dolnośląskiego (9 proc.).

Jak dodawać wpisy pozytywne?

Pozytywny wpis do rejestru może zostać dodany przez podmioty będące osobami prawnymi, jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Oznacza to, że właściwie każdy wierzyciel, wobec którego jesteśmy zobowiązani z tytułu płatności za usługi i produkty, może dostarczać do rejestru dane pozytywne na nasz temat.

Możliwe są dwa równorzędne tryby zgłaszania informacji pozytywnej: za zgodą konsumenta lub na jego wniosek. Dlatego tak ważna jest świadomość konsumentów o przysługującym im prawie w tym zakresie. Warto, aby sami konsumenci interesowali się budowaniem własnej wiarygodności płatniczej i sami wnioskowali o wpis informacji pozytywnej w firmach i instytucjach, z których usług korzystają.

Warunki właściwego wpisu

Każdy powinien dbać o swoją pozytywną historię płatniczą. Na stronie infoPozytywni.pl można pobrać wzór upoważnienia do udostępniania danych o uregulowanych należnościach. Dokument należy wypełnić, podpisać i złożyć u swojego kredytodawcy lub usługodawcy. Wówczas taka firma będzie mogła przekazać dane o rzetelnie dokonanych płatnościach do biura informacji gospodarczej. W ten sposób podzieli się z innymi podmiotami na rynku wiedzą o tym, że rzetelnie spłaciliśmy nasze zobowiązania. Informację tę będzie można znaleźć w BIG.

Zgłaszane wpisy pozytywne muszą spełniać kilka warunków. Wpisu można dokonać, jeśli od chwili spełnienia zobowiązania upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy, a należność została uregulowana w terminie lub z opóźnieniem mniejszym niż 60 dni.

Edyta Szymczak

Autorka jest prezesem zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG SA

Gazeta Finansowa
Dowiedz się więcej na temat: wiarygodność | Biuro Informacji Gospodarczej | długi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »