Seniorzy oddają mieszkania za dożywotnią rentę

Senior potrzebuje średnio 466 dni, by podpisać umowę renty dożywotniej. Tyle czasu mija od momentu przedstawienia oferty do zawarcia umowy notarialnej. Choć takie umowy nie są w Polsce częste, pewna liczba starszych osób podejmuje decyzję o przekazaniu mieszkania w zamian za możliwość dożywotniego w nim pobytu i wypłaty określonej renty.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Przeciętna wartość tzw. renty dożywotniej wypłacanej w Polsce to ok. 1000 zł miesięcznie - wynika z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych. Na rentę dożywotnią w zamian za przekazanie własności mieszkania decydują się najczęściej samotni seniorzy z dużych miast.

Renta dożywotnia za mieszkanie, czyli hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym, funkcjonuje w Polsce od ponad dziesięciu lat. Jest to rozwiązanie skierowane do seniorów, którzy posiadają nieruchomość na własność i w zamian za przekazanie prawa do jej własności będą pobierać świadczenia pieniężne do końca życia.

Reklama

Z danych Funduszu Hipotecznego DOM, który przeprowadził analizę zachowań konsumentów decydujących się na rentę dożywotnią wynika, że senior potrzebuje średnio 466 dni, by podpisać umowę renty dożywotniej. Tyle czasu mija od momentu przedstawienia oferty do zawarcia umowy notarialnej.

- Emeryci, którzy decydują się na rentę dożywotnią potrzebują średnio 1,5 roku, by podjąć decyzję czy podpisać umowę renty dożywotniej, czy też nie. Najdłużej zastanawiała się na przykład nasza klientka z Kalisza i zajęło jej to 10 lat - minęło dokładnie 3632 dni od momentu wypełnienia pierwszej ankiety aż do zawarcia umowy notarialnej. Z kolei najkrótszy czas, który był potrzebny innej seniorce do przejścia tego samego procesu wynosił 10 dni. Jeśli przyjrzymy się z kolei medianie to zobaczymy, że połowa seniorów potrzebowała ponad 145 dni na podjęcie takiej decyzji - mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

- Trzeba podkreślić, że podpisanie umowy renty dożywotniej jest ważną decyzją i nie należy podejmować jej pochopnie. Lepiej dać sobie czas, by przeanalizować wszystkie za i przeciw, skonsultować się z rodziną lub prawnikiem. Długi czas procesowania powoduje, w mojej opinii, że jest to przemyślana decyzja - dodaje.

Jak wygląda procedura związana z podpisaniem umowy renty dożywotniej w profesjonalnym funduszu hipotecznym? Przede wszystkim jest wieloetapowa. Najpierw fundusz dokonuje wstępnej wyceny nieruchomości i przygotowuje prognozę renty dożywotniej (kwota zależy m.in. od wartości posiadanej nieruchomości, wieku i płci seniora). Następnie instytucja przedstawia propozycję umowy, a jeśli senior chce skorzystać z oferty podpisywana jest umowa przedwstępna. Po jej zawarciu fundusz zbiera wszystkie dokumenty potrzebne do podpisania umowy przyrzeczonej. Zanim jednak zostanie podpisany kontrakt, powoływany jest niezależny rzeczoznawca majątkowy, który przygotowuje operat z wyceną nieruchomości.

- Nasze cykliczne badania opinii, które od kilku lat przeprowadzamy wśród seniorów, wykazują że ponad 60 proc. emerytów decyduje się na rentę dożywotnią z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej oraz rosnącego zadłużenia. Emeryci starają się żyć oszczędnie i przez wiele lat zarządzają niewielkim budżetem, ale polskie emerytury są jednymi z najniższych w Europie, inflacja szaleje, ceny rosną, a osoby starsze popadają w coraz większe długi - mówi Robert Majkowski.

Zobacz także:

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »