Złote żniwa dla kancelarii

Rynek obsługi procesowej posiadaczy kredytów we frankach jest wart miliony. Już dziś grasują na nim pseudoeksperci. Po wyroku TSUE może być ich jeszcze więcej - donosi piątkowa "Rzeczpospolita".

Rynek obsługi procesowej posiadaczy kredytów we frankach jest wart miliony. Już dziś grasują na nim pseudoeksperci. Po wyroku TSUE może być ich jeszcze więcej - donosi piątkowa "Rzeczpospolita".

Jak pisze "Rz", "koszt prowadzenia sprawy frankowej w jednej tylko instancji wyceniany jest przez kancelarie prawne średnio na kilkanaście tysięcy złotych". "Do tego dochodzi umówiony procent od wygranej kwoty. W skali kraju kancelarii, które faktycznie specjalizują się w sprawach bankowych, nie jest dużo" - czytamy w dzienniku.

"Ci, którzy postawili na obsługę frankowiczów kilka lat temu, wykazali się doskonałą intuicją. Dziś o frankowy tort walczą jednak i ci bez większego doświadczenia, a nawet specjalizujący się dotychczas w uzyskiwaniu odszkodowań z tytułu wypadków komunikacyjnych - zaznacza gazeta. "Ośmieleni najnowszym orzeczeniem TSUE posiadacze kredytów we franku szwajcarskim - decydując się na wkroczenie na sądową ścieżkę - powinni uważać, komu powierzają sprawę" - dodaje.

Reklama

"Rz" szacuje, że "banki na pewno będą walczyć w sądach w sprawach frankowiczów do ostatniej kropli krwi". "Orzeczenie TSUE nie doprowadzi natomiast do tego, że własnoręcznie napisany na podstawie szablonu z internetu pozew zagwarantuje wypłatę żądanej sumy. Frankowicze sami sobie przed sądami nie poradzą" - mówi gazecie wprost radca prawny Sławomir Trojanowski, który przez lata obsługiwał sektor windykacyjno-bankowy. "Banki będą się broniły na wszelkie możliwe sposoby, szukając choćby błędów proceduralnych" - dodaje.

"Z jakimi zatem kosztami wiąże się dochodzenie sprawiedliwości przy pomocy profesjonalistów?" - dopytuje gazeta. "To kwota stała wynagrodzenia prawnika, która w zależności od kancelarii oscyluje między 10 a 15 tys. zł, oraz success fee (procent od wygranej sumy - przyp. red.)" - wskazuje w rozmowie z "Rz radca prawny Barbara Garlacz, która prowadzi kilkaset spraw frankowiczów.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »