BGK: Wakacje kredytowe i niższe oprocentowanie dla firm

W życie wchodzą przepisy o tarczy antykryzysowej. Już dziś przedsiębiorstwa, które korzystają z finansowania unijnego, mogą skorzystać z części rozwiązań przygotowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To uzupełnienie rządowego pakietu. Własną specustawę opracowało również Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

BGK przygotowuje nowe programy wsparcia, a w realizowanych zmienia zasady, by pomóc firmom przejść przez zawirowania wywołane pandemią koronawirusa. Firmy mogą już objąć gwarancjami de minimis do 80 proc. kredytu (wcześniej 60 proc.), na dłuższy okres (do 39 miesięcy) i przy niższym koszcie (BGK nie pobierze prowizji).

Dla firm, które są beneficjentami programów z dofinansowaniem unijnym, prowadzonych lub zarządzanych przez BGK, przygotowano zmiany, które mają pomóc im przejść przez czas kryzysu bez utraty płynności. Zmniejszają one comiesięczne obciążenia i odsuwają w czasie konieczność zapłaty kolejnych rat kredytu.

Reklama

Aby skorzystać z nowych warunków niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku, w którym powinno się znaleźć uzasadnienie, że kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na sytuację firmy. O zmianie warunków spłaty pożyczki będą decydować pośrednicy finansowi współpracujący z BGK.

Na jakie wsparcie możne liczyć przedsiębiorca?

Pierwsza zmiana dotyczy dodatkowej, sześciomiesięcznej karencji w spłacie rat kapitałowych dla przedsiębiorców, którzy korzystają z pożyczek lub się na nie zdecydują. Oznacza to, że jeżeli w standardowej ofercie okres ten wynosi np. 6 miesięcy, to teraz zostanie on przedłużony o kolejne pół roku. Po drugie, w trakcie obsługi finansowania na cztery miesiące można wstrzymać spłatę zobowiązań. Trzecia zmiana to możliwość obniżenia oprocentowania pożyczki. Ponadto, w przypadku zaległości w spłacie zobowiązań na skutek COVID-19, możliwe jest niestosowanie odsetek karnych oraz niepodejmowanie działań windykacyjnych.

- Wspieranie polskich firm to jedno z najważniejszych zadań BGK. Dlatego pracujemy nad szeregiem rozwiązań, które stanowią uzupełnienie rządowego pakietu antykryzysowego. Z wielu ułatwień przedsiębiorcy mogą korzystać już teraz. Przykładem są chociażby korzystne zmiany w programach pożyczek unijnych. Dzięki współpracy z marszałkami województw i z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej udało się wdrożyć je bardzo szybko - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, cytowana w komunikacie banku.

Skorzysta turystyka

Zmiany dotyczą m.in. branży turystycznej, która jako jedna z pierwszych odczuła ekonomiczne skutki pandemii, a zamkniecie hoteli i miejsc noclegowych przez rząd dodatkowo tę zapaść będzie pogłębiać. W sytuacji, gdy przedsiębiorca pozyskał pieniądze na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej, może on skorzystać ze wspomnianych sześciomiesięcznych wakacji kredytowych, półrocznej karencji w spłacie lub obniżyć oprocentowanie.

Ułatwienia przygotowano również dla podmiotów ekonomii społecznej, które mogą liczyć na ulgowe traktowanie: obniżenie oprocentowania, wydłużenie okresu spłaty zobowiązania czy wakacje kredytowe lub karencję w spłacie kapitału.

BGK jednocześnie zapowiada, że kolejne rozwiązania dla firm powinny się pojawić w pierwszych dniach kwietnia, w tym m.in. pożyczki na cele płynnościowe. - Nowe zasady udzielania pożyczek, które rozszerzą zakres finansowania o pożyczki obrotowe, to bardzo potrzebne rozwiązanie i sposób na zapewnienie płynności finansowej i utrzymanie miejsc pracy - oceniała Daszyńska-Muzyczka.

Pomoc dla tysięcy firm

Własną specustawę przygotowało także Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, która została przyjęta przez Radę Ministrów i czeka aż zajmie się nią Sejm. Cel? Po pierwsze, większa elastyczność dla beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty bez strat finansowych. Po drugie, dostępne fundusze zostaną ukierunkowane na zwalczanie koronawirusa i ograniczanie jego niepożądanych skutków dla gospodarki. 

Projekt przewiduje m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach oraz terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach. Pozwala na wydłużanie terminu przekazania wniosków o płatność. Możliwe też będzie wprowadzanie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy udzielanie ulg w spłacie należności.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Proponowane przepisy dają także możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących, kontroli i audytów. W przypadku gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie ich "zza biurka", będzie można je zawiesić. Przewidziana jest również możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych albo ich zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji. - Ważne dla beneficjentów jest to, że uzasadnione niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie nie będzie skutkować wykluczeniem z możliwości otrzymania środków europejskich w kolejnych konkursach - mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Specustawa ma mieć zastosowanie do programów operacyjnych na lata 2014-2020. Dotychczas podpisanych zostało ponad 60 tys. umów. Ich łączna wartość wynosi 454 mld zł, w tym wkład unijny 276 mld zł.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Projekt został przesłany do prac w parlamencie. Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu, natomiast szczegółowe rozwiązania będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 roku. Jej przepisy będą stosowane do 31 grudnia 2020 roku. Ustawa będzie kompatybilna i uzupełniająca z rozwiązaniami, które przygotowuje w tym zakresie Unia Europejska, zarówno pod względem treści rozwiązań, jak i daty, od której mają być one stosowane.

Opr. BB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | kredyt | kredyty dla firm | koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »