Efektywna czy efektowna, czyli jak zorganizować imprezę firmową dla pracowników?

Ludzie są najważniejszym zasobem każdej organizacji - bez dobrego, zintegrowanego i zaangażowanego zespołu nawet najlepszy produkt nie przyniesie firmie spodziewanych korzyści. W ostatnich kilku latach, szczególnie w dużych miastach i w niektórych branżach, zauważalny jest trend, w którym to pracownicy mają dostęp do dużej ilości ofert pracy. Chętniej decydują się na zatrudnienie w firmach, które oprócz standardowej umowy o pracę gwarantują nie tylko rozbudowany pakiet socjalny, ale po prostu dobrą atmosferę w zgranym zespole.

Człowiek w firmie

Działy personalne i agencje zatrudnienia często borykają się z procesem rekrutacji ze względu na konkurencyjność i braki kadrowe w wielu branżach. Trudności w procesie rekrutacji skłaniają do wprowadzania niestandardowych rozwiązań takich jak programy rekrutacji przez polecenie.

Według badań przeprowadzonych przez Jobvite, przeciętnie 40 proc. pracowników w światowych organizacjach pochodzi z systemu rekomendacji, a 86 proc. rekruterów uznaje go za najlepsze źródło kandydatów. Oczywiście programy rekrutacji przez polecenie dają wymierne korzyści osobie polecającej i to ta korzyść jest z reguły dla niej najistotniejsza. Jednak aby firma została polecona, pracownik powinien mieć przekonanie, że organizacja, której jest częścią jest warta tego polecenia.

Reklama

W pracy spędzamy zazwyczaj 1/3 doby, dlatego tak istotne jest, aby atmosfera sprzyjała wydajnej pracy i niskiej rotacji pracowników. Dbałość o atmosferę to także czas spędzony na pozazawodowych aktywnościach w gronie współpracowników. Jednym z narzędzi jakie mamy do dyspozycji są imprezy firmowe, często zwane eventami czy spotkaniami integracyjnymi.

Jak się integrować?

Imprezy integracyjne mogą mieć charakter luźnego wyjścia na piwo, ale i skrupulatnie zaplanowanej imprezy tematycznej. Zarówno spotkanie dla kilkunastu osób, jak i kolacja dla kilkuset gości muszą być zaplanowane, aby przyniosły spodziewany efekt i zrealizowały założony cel.

Warto pomyśleć na jakich elementach warto skupić uwagę i starania, które aspekty pracy można poprawić czy ulepszyć. Być może macie problemy z efektywną komunikacją, pracownicy w firmie się nie znają, w grupie pojawiają się konflikty? Wtedy istotne będą działania team buildingowe, które niekoniecznie muszą odbywać się w plenerze.

Po określeniu celu kolejnym krokiem jest plan wydarzenia, w którym uwzględnimy jak najwięcej szczegółów - charakter spotkania, termin, ilość osób, planowane atrakcje, nagrody dla pracowników, jedzenie, napoje, stroje, oprawę muzyczną czy fotografa. Pamiętajmy, że na imprezie w wyłącznie męskim gronie impreza taneczna może nie być sukcesem, a w 100% damskim zespole gry na symulatorach nie będą specjalnie popularne.

Zaplanowanie tego, jak impreza powinna wyglądać jest istotne, żeby sprawnie dograć szczegóły, ale bardzo często doradzamy naszym klientom, co sprawdzi się w naszych wnętrzach i co jest popularne wśród naszych gości - mówi Marta Skorupska, Event Manager w Browarze Lubicz w Krakowie (http://www.browar-lubicz.com.pl/imprezy-firmowe). Impreza firmowa w Krakowie to dla wielu firm z innych regionów Polski ogromna atrakcja, dlatego zawsze sugerujemy lokalne potrawy czy atrakcje dopasowane do miejsca. Kraków jest miastem, które ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc i pomysłów na zorganizowanie eventu.

Znakomitą okazją do organizacji imprezy firmowej jest także okres świąteczny i częste podsumowania całego roku. Wigilia firmowa to również spotkanie, które może mieć charakter integracyjny. Wtedy pierwsza część imprezy ma charakter bardziej oficjalny, z prezentacją, wręczaniem nagród i przemówieniami, natomiast druga część, bardziej swobodna, pozwala gościom na zabawę przy muzyce i kolacji.

Co roku dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy tematyczne o charakterze halloweenowym, atrakcje dodatkowe takie jak fotobudka, zabawa w kasyno, minigolf czy symulatory.

Imprezy tematyczne z przebraniami są dobrym pomysłem, jednak pamiętajmy, żeby zapewnić na miejscu pracownikom dostęp do gadżetów związanych z charakterem imprezy. Maski weneckie, kapelusze, szale z piór pozwolą uatrakcyjnić każdy strój imprezowy.

Dodatkowe atrakcje często są zapewniane przez miejsca, które organizują imprezy firmowe.

Naszym sztandarowym produktem jest wyśmienite piwo, które jest produkowane w historycznych wnętrzach od 1840 roku. To jeden z pierwszych krakowskich browarów, dlatego z ogromną dumą prezentujemy go naszym gościom, opowiadamy o tym, jak powstaje u nas piwo, pokazujemy miejsca gdzie się to dzieje, a uczestnicy imprez firmowych mają okazję porozmawiać z naszymi piwowarami. To ogromna atrakcja, szczególnie teraz kiedy dobre, rzemieślnicze piwa z małych browarów są na topie, a Kraków nie odstaje pod tym względem od innych miast w Polsce - mówi Marta Skorupska

z Browaru Lubicz w Krakowie (http://www.browar-lubicz.com.pl/imprezy-firmowe).

Integracji służą także luźniejsze i mniejsze spotkania na przykład w gronie jednego zespołu projektowego. Często firmy przeznaczają osobne budżety na takie mniej formalne spotkania firmowe, bo wiedzą, że tego typu wyjścia nie wymagają dużego zaangażowania organizacyjnego, a również spełniają funkcje integracyjne.

Istotne jest, aby firma nie wywierała nacisku na obowiązkową obecność. Jeśli frekwencja na imprezach integracyjnych dopisuje, a i pracownicy sami z siebie organizują wyjścia firmowe, to najprawdopodobniej oznacza, że atmosfera w firmie sprzyja nawiązywaniu koleżeńskich i przyjacielskich relacji. Wspomnienia z imprez firmowych, wymiana zdjęć i spędzanie czasu z kolegami po pracy może wpływać pozytywnie na atmosferę wśród współpracowników, a to przekłada się na większe zaangażowanie w pracę i lojalność, mniejszą rotację pracowników i wymierne korzyści ekonomiczne dla organizacji.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »