Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

MF: Od 1 kwietnia nowe zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Sejm przyjął nowe zasady odliczania VAT przy nabyciu samochodów osobowych. Od 1 kwietnia przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50 proc. przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT od paliwa poczekają jeszcze 16 miesięcy.

Od 1 kwietnia nowe zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych, fot. Krzysztof Mrówka
Od 1 kwietnia nowe zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych, fot. Krzysztof Mrówka /INTERIA.PL

Sejmowe prace nad zmianą ustawy o VAT, wprowadzającej nowe regulacje w zakresie odliczania VAT-u w przypadku nabycia samochodów osobowych o masie do 3,5 tony, zajęły zaledwie 3 dni. Pierwsze czytanie, po którym projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych odbyło się 5 lutego, dzień później miało już miejsce drugie czytanie (i ponowne skierowanie ustawy do KFP), a dziś ustawa została przyjęta. W głosowaniu wzięło udział 429 posłów - 230 było "za", a 199 "przeciw".

Zdecydowana większość zgłoszonych przez posłów poprawek została odrzucona. Opozycja kwestionowała przy tym zawrotne tempo prac nad ustawą, podnosząc na przykład to, że sprawozdanie z prac Komisji posłowie otrzymali zaledwie pół godziny przed głosowaniem w Sejmie. Zmienione przepisy wejdą w życie 1 kwietnia, czyli miesiąc później niż chciał rząd.

Pozostaje 50 proc.

Zaproponowane przez rząd i przyjęte przez Sejm rozwiązanie przewiduje, że przedsiębiorcy, którzy używają samochodu osobowego w tzw. cyklu mieszanym, tzn. częściowo na potrzeby działalności gospodarczej a częściowo na użytek prywatny, będą mogli odliczyć 50 proc. VAT-u od nabycia takiego samochodu oraz 50 proc. VAT-u od paliwa. Odliczenie od paliwa będzie jednak możliwe dopiero od 1 lipca 2015 r.). Oprócz tego będzie im przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. wydatków eksploatacyjnych, takich jak np.: myjnia, serwisowanie, zakup i wymiana opon. Posłowie kwestionowali przyjęcie takiej proporcji składając wniosek o podwyższenie jej do 80 proc. (PiS), a nawet 99 proc. (TR i SLD). Poprawki te przepadły jednak podczas głosowania.

Do 100 proc. VAT niezbędna ewidencja i. liczne spory z fiskusem

W innej sytuacji będą przedsiębiorcy wykorzystujący auto firmowe tylko i wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Do tego niezbędne będzie, aby sposób wykorzystania wynikał z "obiektywnych okoliczności", które dodatkowo mają być potwierdzone prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu. Nie przeszła przy tym zgłoszona przez posłów PiS poprawka znosząca ten kłopotliwy obowiązek. Wprowadzono jedynie drobne zmiany, zezwalając na prowadzenie ewidencji w wersji elektronicznej i rezygnując z potwierdzenia przez przedsiębiorcę autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem (np. pracownika).

Więcej na ten temat

Ze 100-proc. odliczeniem mogą mieć problem przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania. Chociaż taka okoliczność nie została wskazana w projekcie, to jednak podany w uzasadnieniu projektu przykład zapewne będzie stanowił kierunek wykładni i podejścia fiskusa w praktyce :

"W przypadku osób fizycznych, które działalność gospodarczą prowadzą w swoim miejscu zamieszkania (np. architekt), należy uznać, że posiadany przez niego wykorzystywany w działalności gospodarczej samochód jest również używany co do zasady na cele prywatne. Nie można bowiem obiektywnie stwierdzić, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, jeżeli sposób wykorzystywania tego samochodu umożliwia np. jego użycie w czasie wolnym od prowadzonej działalności (np. weekend czy wyjazd urlopowy)."

To, co faktycznie będzie uznawane za "obiektywne okoliczności wykorzystania" samochodu będzie z pewnością efektem licznych sporów z fiskusem, które będą kończyć się w sądach.

W jakimś zakresie pomóc mogłoby przyjęcie rozwiązania zaproponowanego w czasie drugiego czytania (SLD), aby w ustawie znalazł się zapis, który wprost uniezależniałby 100-proc. prawo do odliczenia od miejsca prowadzenia działalności. Ta poprawka niestety nie przeszła.

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

Źródło informacji: Tax Care S.A.

Więcej o:
vat na auta,
VAT,
samochód osobowy

Kalkulator ustawowy

Data powstania zobowiązania*:

Data zapłaty zobowiązania*:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (23)

Dodaj komentarz

~buu -

Mister Tusk juz pędze moim służbowoprywatnym samochodem na wybory :-) Z pewnością mnie i moja rodzinę na nich zobaczysz

~jo cimniok -

o Trynkiewiczu debatują 3 miesiące .Ajak ograbić śmiertelnika 3 dni brawo ??????

~Pol -

Lemingi, czy czujecie już jak żyje się wam lepiej?

~jo cimniok -

o Trynkiewiczu debatują 3 miesiące .Ajak ograbić śmiertelnika 3 dni brawo ??????

~fredy -

Złodziejskie państwo ta Polska. tylko tutaj mogą dziać się takie komedie. dwanaście lat temu za samochód z kratką można było odliczyć cały VAT. W 2004 już nie , połowę i nie więcej niż 5000zł. Kilka lat później znowu można było odliczyć cały VAT, a teraz ku..a znowu nie można . Jak w tym POp[ie.....m kraju można robić biznes? Kto tu rządzi , rząd polski , czy już mafia?

~londyńczyk -

A gminy po cichutku przygotowują się do wprowadzenia podatku drogowego od takich samochodów. ha ha ha ha ha ha bo im się należy. Korwin ma rację . Dobrze już było, teraz będzie z dnia na dzień tylko śmieszniej ha ha ha ha ha ha. Na szczęście ekonomia jest bezideowa i wystawi rachunki wszystkim zwolennikom socjalistycznego bagna.

~Juurek -

Gdzie ten kłamliwy Pinokio co to krzyczał ( LUDZI WYBIERZCIE MNIE) a zwolnię każdego kto w moim rządzie POdniesie Podatki ????? Dlatego popieram powstanie Parti Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej (perrp.pl) ! Wychodzą z założenia, że trzeba stawiać na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa Polskie, aby w przyszłości Emeryci i Renciści mieli zabezpieczony byt ! Ich hasło: -Każdy będzie w przyszłości Emerytem i Rencistą jeśli dożyje- ! Dlatego stawiają na Gospodarkę i Służbę Zdrowia !!!

~chol -

Walczyli w EU o możliwość zablokowania odliczeń VATu na dwa lata - bo w budżecie państwa była taka dziura. Podnieśli VAT, dowalili akcyz i opłat. A dziura w budżecie i tak jest większa jak była kiedykolwiek. Czy naprawdę nikt tych dziadów nie rozliczy z marnowania państwowych pieniedzy?

~Zbig -

No to teraz należy zatrudnić 10 tys. dodatkowej administracji do obsługi i kontroli przepisów. Durny kraj...

~olek -

Polska teraz za czasów Tuska spadła na samo DNO, szkoda, że dal tej bandy urzędasów nawet włos z głowy za to nie spadnie, a za to że chłopak na wsi rowerem po pracy po piwku wracał wiejską drogą dostał 3 miesiące odsiadki....