Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Premier: W 2014 r. oskładkowanie wynagrodzeń w radach nadzorczych

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

W 2014 r. rząd skupi się na bezpieczeństwie polskiej rodziny - zapowiedział w piątek premier Donald Tusk. Obiecał działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia, likwidacji tzw. śmieciówek, skrócenia kolejek do lekarzy i zapewnienia darmowych podręczników pierwszoklasistom.

Donald Tusk, premier rządu RP
Donald Tusk, premier rządu RP /PAP

Zaznaczył, że w tej chwili wynagrodzenie z tego tytułu nie jest oskładkowane. "To jest także odpowiedź na uzasadnione poczucie bardzo wielu ludzi, że to wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej jest niezasłużoną korzyścią, czy przywilejem" - powiedział premier na konferencji prasowej poświęconej planom rządu na 2014 r.

- Ludzie w Polsce mają prawo oczekiwać, że polski sukces gospodarczy przełoży się na ich osobiste doświadczenia. W 2014 musimy zacząć konkretnie odpowiadać na to symboliczne pytanie: +jak żyć?+ - mówił premier Donald Tusk na piątkowej konferencji prasowej, na której przedstawił plany rządu na 2014 r.

W roku 2014 rozpoczniemy marsz o bezpieczeństwo socjalne i finansowe polskiej rodziny - zapowiedział. - Państwo polskie, jestem o tym przekonany, będzie z roku na rok coraz bardziej na to stać- dodał.

Jak mówił, ma poczucie "pozytywnego przełomu" w polskiej i europejskiej gospodarce, ocenił też, że Polsce udało się ochronić przed recesją. Mimo to - mówił - rząd w roku 2014 będzie nadal działał "w mocnych rygorach finansowych". - W roku 2014 za bardzo nie można poszaleć z wydatkami, ale można dokonać zwrotu - zaznaczył premier.

Tłumaczył, że rok 2014 ma być pierwszym rokiem "nowego porządku" polegającego na tym, że "polska gospodarka i administracja muszą zacząć działać przede wszystkim na rzecz ludzi, ich godnego życia i godnej pracy". Premier przekonywał, że państwo musi być obecne w rozwiązywaniu problemów o charakterze społecznym, finansowym i rodzinnym. "Bo zbyt wielu Polaków bez tej pomocy, bez tej naszej interwencji czy ingerencji nie da sobie rady" - powiedział.

- - - - -

- Cel rządu, to bezrobocia poniżej 13 procent w grudniu 2014 roku - powiedział premier Donald Tusk przedstawiając w piątek plany rządu na ten rok.

- Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że do Polski wraca optymizm, zbudowany na konkretnych przesłankach - powiedział szef rządu na konferencji prasowej.

- Prognozowaliśmy w zapisach budżetowych bezrobocie (rzędu) 13,8 proc. na grudzień (2013 roku), okazało się, że jest to 13,4 proc., przede wszystkim nie odnotowaliśmy wzrostu, a grudzień jest miesiącem trudnym. Zakładamy, że w roku 2014 bezrobocie będzie nadal dokuczliwie, ale będzie w ryzach - zaznaczył premier.

Jak dodał, rząd zakłada, że bezrobocie w Polsce w grudniu 2014 będzie na poziomie 13,8 proc. - To była bardzo ostrożna prognoza, ale taka ostrożność w budżecie jest być może wskazana, ale naszym celem i głęboko wierzymy, że jest to cel do zrealizowania, jest bezrobocie w grudniu 2014 roku poniżej 13 procent - mówił Tusk

- Wszyscy mamy przeczucie pozytywnego przełomu w polskiej i europejskiej gospodarce, chociaż chcielibyśmy i szybciej i mocniej (...) udało się uchronić Polskę przed recesją - podkreślił premier.

- - - -

- W 2014 roku rozpoczniemy prace nad zakończeniem ery tzw. umów śmieciowych - zadeklarował w piątek premier Donald Tusk. Rok 2014 musi być "początkiem końca śmieciówek" - powiedział.

- Rozpoczniemy prace nad zakończeniem niechlubnej ery śmieciówek; (...) śmieciówki to praca odarta z godności i poczucia bezpieczeństwa na przyszłość. Zaproponujemy rozwiązania, które będą pierwszymi krokami, które będą początkiem tego marszu - powiedział Tusk, który w piątek przedstawia plany rządu na ten rok.

Cytat

PIT za 2014 r. wypełni już administracja podatkowa - Mateusz Szczurek, minister finansów RP.
Mateusz Szczurek, minister finansów RP

Tusk podkreślił, że ze względu na sytuację na rynku pracy rząd będzie ostrożnie przeprowadzał zmiany. "Oskładkowanie pewnych form płatności, form dochodów może mieć negatywny wpływ na rynek pracy" - ocenił.

- Likwidację "śmieciówek" rozpoczniemy od oskładkowania umów-zleceń, nie w ten sposób jak jest dzisiaj, (...) będziemy uśredniali dochód z umów-zleceń. To nie będzie najniższa umowa-zlecenie. Oskładkowanie będzie takie, jak teraz od pracy minimalnej - zapowiedział Tusk.

Premier dodał, że rząd będzie szukał rozwiązań prawnych, proceduralnych i kontrolnych, które spowodują, że "z zamówień publicznych korzystać będą firmy, które zatrudniają ludzi na godnych umowach".

Tłumaczył, że chodzi o to, by firmy, które zatrudniają ludzi na umowę o pracę, nie przegrywały "z definicji" dlatego, że są niekonkurencyjne wobec tych, które operują "śmieciówkami".

- - - - -

- W 2014 r. będziemy kontynuować projekt wielkich inwestycji - zapowiedział w piątek premier Donald Tusk. Jak dodał, rządowi zależy na tym, aby w tych inwestycjach uczestniczyły również spółki Skarbu Państwa.

- Będziemy bezwzględnie realizować interes państwa, szczególnie w energetyce (...) i będziemy używali narzędzi, które są w naszej dyspozycji, zgodnie z prawem, aby również spółki Skarbu Państwa w tych inwestycjach uczestniczyły - powiedział Tusk.

Jak wyjaśnił, dotyczy to bardzo szerokiego zakresu robót - infrastruktury naftowej, czy gazowej. - Do tych projektów zaliczam także m.in. takie projekty, jak Polska Grupa Zbrojeniowa - powiedział Tusk.

Premier ocenił, że w 2013 r. było bardzo wyraźnie widać, "ile determinacji musimy wykazać czasami, aby uruchomić środki pozostające w dyspozycji potencjalnych wielkich inwestorów, w tym spółek Skarbu Państwa, aby inwestycje potrzebne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, ale także z punktu widzenia miejsc pracy, stały się faktem".

Jak powiedział Opole jest tutaj najbardziej klasycznym przypadkiem. - Cieszę się, że zbieg okoliczności spowodował, że ten przedłużający się korowód złych okoliczności udało się przerwać i że właśnie w tych dniach zapadła ostateczna decyzja, która umożliwi rozpoczęcie tej inwestycji w lutym 2014 r. W czwartek zarząd PGE poinformował, że rada nadzorcza PGE zatwierdziła program finansowania wewnętrznego budowy nowych bloków w Elektrowni Opole do wartości 11,6 mld zł. Umożliwia to rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli 1 lutego 2014 r.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
rada nadzorcza,
zarobki,
Donald Tusk,
premier,
2014

Kalkulator ustawowy

Data powstania zobowiązania*:

Data zapłaty zobowiązania*:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (147)

Dodaj komentarz

~Czytelnik -

Panie Premierze, zalecam pójść do technikum ekonomicznego na lekcję w pierwszej klasie i posłuchać kiedy gospodarka się rozwija, a kiedy biednieje. Wszelkie działania obecnego rządu zwiększają koszty pracy, koszty produkcji, ceny towarów. Najśmieszniejsze jest to, że ludzie słysząc słowo "śmieciówka" nie mają tak naprawdę pojęcia co ono oznacza i myślą, że jak nie będzie "śmieciówek" to każdy będzie zarabiać 2500pln na rękę. Neo-/Eurosocjalizm jaki nam dajecie to pieśń utopijna Lenina, a nie rozwiniętych krajów. PO, PiS, SLD, TR, PSL, SP to partie, które zniszczą nasz kraj do końca, bo to wszystko są socjaliści (czyli tacy komuniści, ale bez kartek na jedzenie)! Ludzie, zacznijcie czytać i słuchać. Zacznijcie głosować na partie, które chcą w Polsce kapitalizmu (czyli tego "złego" ustroju, w którym jest nadprodukcja i każdy robotnik ma własnościowy dom, tak jak było w USA, a czym straszyli nas komuniści tacy jak obecne partie polityczne)!!!

~Pompiarz -

Panie premierze a co składkami od robotów zastąpiających ludzi w fabrykach? Co z pozwoleniem na wyprowadzanie produkcji do Azji co wiąże się z likwidowaniem miejsc pracy dla europejczyków? Panie premierze nie chcemy być łamistrajkami w bogatszych krajach UE!!!

~kazi -

Kogo chce oszukać . Do Rad Nadzorczych wchodzą , którzy już zarabiają bardzo dużo i płacą maksymalnie dopuszczalną , składką na ZUS i nie ma możliwości ustawowych by mogli zapłacić , bo rząd naruszyłby Konstytucyjna zasadę równości wobec prawa, i naraził by się na wielkie odszkodowania. W III RP ile uzbieramy składek tyle dostaniemy emerytury , a że ograniczona jest maksymalna wysokość emerytury , to i składka jest ograniczona. Panie Premierze Tusk proszę nie wciskać ciemnoty ludziom , nie wszyscy są pana lemingami

~Gość 23 -

Nareszcie wiemy, jakiego bystrego i dobrego mamy premiera. Zaledwie po 6-ciu latach rządzenia, już zauważył, że wynagrodzenie kolesi z Rad Nadzorczych powinno być oskładkowane i jest niezasłużonym przywilejem. Tak go to dotknęło , że już od 2014 r. myśli o zrobieniu zwrotu /na nowe łowiska,bo stare się wyczerpują/. Pewnie zostaną powołane "zespoły" do opracowania tego zwrotu , czyli pełnomocnicy , eksperci , doradcy , chmara urzędników do ich obsługi i będzie możliwość zasilenia "swoich" pieniędzmi podatników . Po paru latach Premier podsumuje ,skarci ,kogo trzeba , i dokona korekty / nowe pieniądze/. Na dobry początek - zmniejsza emerytury i wyciąga pieniądze od ludzi na alkomaty. I TO JEST RZECZYWISTOŚĆ A NIE BAJKI!!!

~niezadowolony -

Olsnienie pana premiera - nie płaca podatku od wynagrodzen - tak rzadzai burzazja niebieska - dawni solidaruchy ,za gierka to byla sprawiedliwosc a dzisiaj to dyktatura solidaruchow - gołodupcow

~MAREX -

Pracuję na umowę zlecenie za 600 zł brutto t.j 500 zł na konto plus tysiąc na rękę,nie mam wyboru ani świadczeń OKRADANI JESTEŚMY MY I PAŃSTWO, OD LAT JEST NA TO PRZYZWOLENIE, NISZCZY SIĘ GOSPODARKĘ NIEUCZCIWĄ KONKURENCJĄ .CZĘSTO ZATRUDNIANI JESTEŚMY PRZEZ PRACODAWCÓW Z LISTY NAJBOGATSZYCH POLAKÓW.

~gargamel -

Ferajna zlikwidowała wszystkie możliwe pomniejszenia podatku / odliczenia / , przeciętnemu robotnikowi najemnemu zwiększając przy tym VAT na produkty w każdej dziedzinie gospodarki . Pali Wałom i w radio-komitetach śpiewaj z minaretów tę nowinę.:-)

~traper -

Donald oddaj TRZYDZIEŚCI MILIARDÓW zł . sami wybudujemy domy i zaopatrzymy rodziny w pracę , ty już lepiej nie PO -magaj z tą " FERAJNĄ "

~emeryt -

Donaldzie Tusku - Ojcze już sześcioletniej Polskiej biedy - która rośnie bardziej od dzieci Ojcze kraju który w czasie rządów Twoich i Platformy najszybciej zadłużył się w Europie !! Podczas Twoich rządów - przymusiłeś ponad 2 miliony młodych dobrze wykształconych Polaków do zmywania garów w Anglii, lub podobnej pracy !!! Podczas Twoich rządów ( oficjalnie ) mamy w kraju ponad 2 miliony bezrobotnych i dużo więkrzą " szarą strefę " !!! Mamy zubożałych Emerytów których nie stać na wykupienie leków !!! Emerytów którzy żyją w tęsknocie za swoimi dziećmi !!! Których Twoje rządzenie wygnało za granice kraju w poszukiwaniu zarobku na życie !!! Są młodzi w kraju którzy nie wyjechali z obawy że mogli by sobie nie poradzić - tak jak w kraju sobie nie radzą - pracują , ale zarabiają tyle że wynajmują w kilku pokój bo nie stać ich na samodzielne wynajmowanie !!! Jaką ci ludzie mają przyszłość , jak ci ludzie mają myśleć o założeniu rodziny!!! Opieka Społeczna potem zabiera rodzicom dzieci - twierdząc że są za biedni !!! Dużo i długo można by wymieniać Twoje i Platformy " zasługi dla kraju " !!! Nie można też nie widzieć na co dzień " ROZPASANIE I PRZYZNANIE SOBIE PRZEZ RZĄD , PLATFORMĘ I KOALICJANTA , PSL - RÓŻNEGO RODZAJU PRZYWILEJÓW !!!

~łał -

Premier: W 2014 r BĘDZIEMY i tu cytat " Bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla............". - Cel rządu, to bezrobocia poniżej 13 procent w grudniu 2014 roku - powiedział premier Donald Tusk i dalej dodał "bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla..........." - W 2014 roku rozpoczniemy prace nad zakończeniem ery tzw. umów śmieciowych - i dalej "bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla......................" - W 2014 r. będziemy kontynuować projekt wielkich inwestycji i dalej konkrety "bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla......................." I wszystko jasne.